Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش ویدئویی از تهران درباره حضور جوانان در انتخابات

گزارش ویدئویی از تهران درباره حضور جوانان در انتخابات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

گزارش از جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران

جوانان همواره نقش مهمی در تکامل و پیشرفت جامعه مدنی دارند. جوانان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مشارکت این قشر در انتخابات ریاست جمهوری اهمیت زیادی دارد.

براساس آمارهای رسمی ۲۴ درصد جمعیت ۸۰ میلیونی ایران را جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال تشکیل می دهند.

آمار ستاد انتخابات کشور نشان می دهد بیش از ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن و مشارکت در انتخابات هستند.

ریحانه طراوتی یکی از فعالان حوزه هنر عکاسی است که در سال ۲۰۱۴ به همراه تعدادی از دوستانش ویدیوکلیپی را تحت عنوان “هپی ایرانی” تهیه و در فضای جازی منتشر کرد. انتشار این ویدئوکلیپ به قیمت بازداشت وی و دوستانش تمام شد.

ریحانه طراوتی می گوید: «جوانان را می بینم که اتفاقا اعتقاد دارند به اینکه باید رای داد. کمتر کسی بین رده سنی ۱۶ تا ۲۶ را دیده‌ام که بگوید نمی خواهم رای بدهم.»

در انتخابات روز جمعه بیش از ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر برای اولین بار رای خود را به صندوق می اندازند.

ریحانه در ادامه می گوید: «تو این رده سنی کسانی هستند که به “سوشال مدیا” وارد هستند. همه آنها موبایل در دست دارند. از هر قشری که باشند هواسشون به “سلبریتی ها” به خبر، تبلت خیلی بیشتر هست. اینها “آپدیت” هستند. اینها اصلا از بچگی با گوشی بزرگ می شوند. از دوره دبستان به هر حال دستگاهی در دست دارند. منظورم اینست که اینها بچه های نسل تکنولوژی هستند.»

بردیا دوست ریحانه نیز از جمله کسانی بود که به دلیل انتشار ویدئوی “هپی ایرانی” بازداشت شد. وی نظر خود را به خبرنگار یورونیوز چنین بیان می کند: «به نظر من تمام اتفاقاتی که در کشور می افتد به سیاست کشور مرتبط است، ارتباط با خارج یا مسایل فرهنگی داخلی همه اینها به سیاست ربط دارد و نمی‌توان گفت سیاست فقط تک بعدی است. اگر سیاست یک کشور صحیح باشد تمام اتفاقات ریز و درشت که در کشور رخ می دهد در مسیر صحیح خودش قرار می گیرد . برای من که در هنر هستم فرهنگ بیشتر اهمیت دارد و می بینم طی این دوره به آن بهای بیشتری داده شده است و احساس می کنم این سیاست صحیح بوده است که چنین فضایی را ایجاد کرده است.»

دعوت به مشارکت در انتخابات از سوی برخی جوانان صرفا بدلیل تایید و موافقت با برنامه‌های نامزدها نیست، بلکه این قشر با مقایسه دوران احمدی نژاد با روحانی اعتقاد دارند که کشور در زمان رییس جمهوری کنونی نسبتا رو به جلو حرکت کرده است. در عرصه بین المللی نیز از تنشها تا حدی کاسته شده است.

جعفر، دانشجوی رشته داروسازی درباره شرکت در انتخابات می گوید: «فکر می کنم دانشگاه تهران که من در آن درس می خوانم سیاسی‌ترین نقطه دانشگاهی کشور است. همکلاسی‌ها و هم دانشگاهی‌های من که قشر تحصیل‌کرده جامعه به حساب می آیند که می دانند یکی از مولفه‌های کشورهای دموکراتیک انتخابات آن است. پس منطقی و عقلانی اینست که این فرصت را از خود نگیرند.»

شروین جوانی دیگر درباره شرکت در انتخابات می گوید: «این یک چیزی است که من قبلا آنرا حس کردم. زمان تورم خیلی شدید و افزایش قیمت دلار، من پس اندازم اگر هزار دلار بود یک شبه شد ۲۵۰ دلار. این مستقیما روی زندگی من تاثیر گذاشت. حالا یک بخش دیگر آزادی‌های اجتماعی است که براساس تغییر دولتها بوجود می آید. یک بحث دیگر انزوای بین المللی است که حالا کشور ما چند سالی دچار آن بود ولی الان با گفتگو حلش کرده و دوباره توانسته احترامی را در بین کشورهای دیگر جلب کند. بخاطر همین من کاملا معتقدم که شرکت در انتخابات تاثیر گذار است.»

مطالبات اکثر جوانان در ایران به بهبود اوضاع اقتصادی کشور محدود نمی شود؛ دست یابی به حداقل آزادیهای مدنی و شهروندی و زندگی در فضایی کم تنش ذهن این قشر را به خود مشغول کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

قطر: ترویج ورزش به‌عنوان یکی از ارکان کشور

سه حرکت هوشمندانه در دهه ۲۰ زندگی‌تان انجام دهید تا پول‌دارتر و موفق‌تر شوید