Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سوریه، گولن و رضا ضراب محور گفتگوی ترامپ و اردوغان

سوریه، گولن و رضا ضراب محور گفتگوی ترامپ و اردوغان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه برای دیدار با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی اش وارد واشنگتن شد. انتظار می رود در این ملاقات دو طرف درباره مسائل مهم بین المللی از جمله بحران سوریه گفتگو کنند.

تسلیح نیروهای کرد

این ملاقات در حالی انجام می شود که در هفته های اخیر روابط دو کشور به دلیل احتمال حمایت تدارکاتی و تسلیحاتی آمریکا از کردهای شمال سوریه با تنش همراه بود. پیش تر وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که برای تسریع شکست داعش در رقه، پایتخت خودخوانده این گروه، سلاح و سایر سبک و نیمه سبک و تجهیزات لجستیکی در اختیار نیروهای کرد یگان های مدافع خلق قرار خواهد داد. در مقابل ترکیه «هر اسلحه ای در دست گروههای مسلح کرد» را «تهدیدی علیه امنیت» این کشور می داند.

استرداد عبدالله گولن

قرار است در این دیدار روسای جمهور دو کشور درباره استرداد عبدالله گولن، از مهمترین رهبران مخالف دولت ترکیه گفتگو کنند. آنکارا آقای گولن را به دست داشتن در کوتای ناموفق سال گذشته ترکیه متهم می کند و خواستار استرداد وی به ترکیه است. در مقابل تا کنون آمریکا از بازگرداندن آقای گولن خودداری کرده است. چیزی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به یکی از مسائل پرتنش تبدیل شد و روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار داد.

رضا ضراب در محور گفتگوهای رهبران دو کشور

به گفته برخی رسانه ها انتظار می رود در این دیدار دو طرف درباره آزادی رضا ضراب، تاجر و سرمایه دار ایرانی-ترکیه ای گفتگو کنند. آقای ضراب در سال ۲۰۱۵ به اتهام نقض تحریم های ایران در آمریکا زندانی شده است. رودی جولیانی و مایکل موکیزی، وکلای رضای ضراب از چهره های نزدیک به آقای ترامپ محسوب می شوند، این دو پیش تر اعلام کرده بودند که در جستجوی راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای آزادی موکشان هستند.

مقامات قضایی آمریکا آقای اردوغان را متهم کرده اند که در سال ۲۰۱۳ میلادی قضات ترکیه را برای تبرئه رضا ضراب از اتهام پولشویی و فساد مالی تحت فشار قرار داده است. وی در سال ۲۰۱۳ پس از افشای انتقال محموله طلا به ایران، انتقال پول غیر قانونی پول و پرداخت رشوه در ترکیه بازداشت شد. گفته می شود که آقای ضراب روابط تجاری و مبادلات مالی گسترده ای با بابک زنجانی، بازرگان ایرانی، داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها