Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آخرین دسته از مخالفان مسلح دولت سوریه ناحیه‌ای در دمشق را ترک کردند

آخرین دسته از مخالفان مسلح دولت سوریه ناحیه‌ای در دمشق را ترک کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

توافق دولت سوریه با مخالفان مسلح بر سر تخلیه شماری از اعضای آنها از ناحیه‌ای در دمشق روز دوشنبه به ثمر نشست.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه و به نقل از بخشدار قابون، این منطقه از شبه نظامیان مسلح مخالف دولت تخلیه شده و گروه پاکسازی مین وارد منطقه شده تا عملیات خنثی سازی شروع شود.

به گفته ناظران حقوق بشر سوریه در بریتانیا، ۱۳۰۰ پیکارجو و خانواده‌هایشان روز دوشنبه از این منطقه عازم ادلب شدند. به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه یک روز پیش از آن نیز دو هزار تن دیگر این منطقه را ترک کرده بودند.

این توافق بخشی از گفت و گوهای صلح است که از هفته‌ها قبل با میانجی گری ایران و قطر آغاز شد و در نخستین مرحله آن، ماه گذشتههزاران غیرنظامی و پیکاجو از چهار شهرک (فوعه و کفریا تحت کنترل مخالفان مسلح، و مضایا و زبدانی تحت کنترل نیروهای دولتی) با فراز و نشیب‌های فراوان تخلیه شدند.

در همین حال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روند مذاکرات صلح در ژنو را «غیرضروری و صرفا رسانه ای» خوانده است. در واکنش به این ادعا استفان دمیستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه با دفاع از مذاکرات صلح در ژنو ادعای اسد را رد کرده است.

به دنبال چهار روز مذاکرات غیرمستقیم بین نمایندگان دولت و مخالفان مسلح انتظار می رود ششمین دور گفت و گوهای صلح از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون روز سه شنبه با میانجی گری سازمان ملل از سر گرفته شود.

از سوی دیگر یک هفته پس از تصمیم کاخ سفید در زمینه کمک تسلیحاتی به یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه به منظور مبارزه با داعش، کرملین ضرورت این کمک‌ها را زیر سوال برد.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که برای شرکت در یک نشست بین الملل به پکن سفر کرده، گفت: «روسیه نیازی به مسلح کردن کردها نمی بیند.» در مقابل او بر همکاری و ارتباط با آنها تاکید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقال مخالفان دولت از دمشق به ادلب

پیکارجویان فتح شام از اردوگاه یرموک در سوریه تخلیه می شوند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند