اختلاف تل آویو و واشنگتن بر سر انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

اختلاف تل آویو و واشنگتن بر سر انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس
نگارش از Euronews

در آستانه سفر دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا به اسراییل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشو روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد نگرانی ایالات متحده آمریکا در باره انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس بی مورد است.

سفر دونالد ترامپ به اسراییل در روز ۲۲ ماه مه، اولین سفر رییس جمهوری ایالات متحده به خاورمیانه خواهد بود.

این در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده در مصاحبه ای که با شبکه تلویزیونی «ان بی سی» انجام داده گفته بود که رییس جمهوری این کشور با توجه به عواقب این اقدام بر روند مذاکرات صلح، نسبت به طرح انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس «بسیار محتاطانه» عمل خواهد کرد.

آقای نتانیاهو در بیانیه ای که در واکنش به گفته وزیر خارجه آمریکا منتشر کرد، افزود: «انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس نه تنها به روند مذاکرات صلح ضربه نمی زند، بلکه برای این روند مثبت هم خواهد بود و همچنین به این توهم فلسطینان که بیت المقدس پایتخت اسراییل نیست، پایان می دهد.»

روزنامه «هارتص» واکنش آقای نتانیاهو را شروع «نخستین اختلاف علنی» بین کاخ سفید و تل آویو ارزیابی کرده است.

دونالد ترامپ پیشتر و در جریان مبارزات انتخاباتی اش از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس حمایت کرده بود.

از سوی دیگر انتصاب دیوید فریدمن از سوی رییس جمهوری آمریکا، به‌عنوان سفیر جدید این کشور در اسرائیل، واکنشهایی را برانگیخته بود. دیوید فریدمن، وکیل دادگستری و مشاور ترامپ از طرفداران سرسخت ادامه شهرک‌سازی‌ در اراضی اشغالی فلسطینی است.

علاوه بر دموکرات‌های سنای آمریکا، لابی «جی استریت» که سازمان لیبرال طرفدار اسراییل در آمریکاست، با امضای طوماری با انتصاب آقای فریدمن به عنوان سفیر آمریکا به دلیل مواضع افراطی اش انتقاد کرده بود.

مطالب مرتبط