اردوغان در دیدار با ترامپ به دنبال چیست؟

اردوغان در دیدار با ترامپ به دنبال چیست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس جمهوری ترکیه پس از حضور در یک نشست بین المللی در یانکی لیک، در شمال پکن، امروز دوشنبه ۱۵ مه مستقیما چین را به مقصد ایالات متحده آمریکا ترک می کند.

سفر رجب طیب اردوغان به واشنگتن دی سی در حالی صورت می گیرد که مناسبات دو کشور از ماه‌ها قبل به سردی گراییده و انتظار می رود این دیدار روابط دو جانبه را بهبود بخشد. اختلافات دو کشور از اواخر دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بر سر پاره‌ای مسائل بروز کرد؛ از آن جمله می توان به استرداد فتح الله گولن، منتقد سرسخت اردوغان به ترکیه و حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق کرد در سوریه اشاره کرد.

به گزارش اسپوتنیک استرداد فتح الله گولن، چهره مذهبی و منتقد در تبعید دولت ترکیه از موضوعات مهم مورد مذاکره روسای جمهوری دو کشور خواهد بود. پیش از این، در تابستان سال گذشته (۲۰۱۶) و در جریان نشست دو جانبه در آنکارا، ترکیه از آمریکا خواستار استرداد گولن شده بود.

دولت ترکیه فتح الله گولن را به طراحی کودتای نافرجام تابستان گذشته علیه رجب طیب اردوغان متهم کرده و بارها از دولت آمریکا خواستار استرداد او به ترکیه شده بود. در مقابل باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا هم پرونده فتح الله گولن را پرونده‌ای قضایی و نه سیاسی ارزیابی کرده بود.

به گزارش بلومبرگ دیگر هدف رئیس جمهوری ترکیه از این دیدار به گفته خودش «تعیین کننده» با همتای آمریکایی‌اش دونالد ترامپ حل و فصل کردن تنش موجود بر سر موضع آمریکا در قبال کردهای سوریه است. دونالد ترامپ، هفته گذشته اجازه کمک تسلیحاتی به یگان‌های مدافع خلق کرد در مبارزه با داعش را صادر کرد؛ تصمیمی که خشم ترکیه را به دنبال داشت.

اردوغان با اشاره به عضویت دو کشور در پیمان ناتو، بر «تصمیم گیری مشترک» در زمینه مذکور تاکید کرده و عنوان داشته که این اشتراک نباید به سیاستگذاری علیه ترکیه بیانجامد.

آنکارا ارسال سلاح به گروه‌های کرد را تهدیدی علیه امنیت خود می داند. از همین رو بود که مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هفته گذشته بدون تفاوت گذاشتن میان یگان‌های مدافع خلق و پ.کا.کا، هر دو گروه را «سازمان‌های تروریستی» خواند.

برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که احتمالا موضعگیری آمریکا در قبال کشتار ارامنه و نقض حقوق بشر در ترکیه از دیگر موارد مطرح در این گفت و گو باشد.

افزون بر این، اردوغان در این سفر با جامعه ترک تبار مقیم آمریکا هم دیدار خواهد داشت. صالح چلیک، مسئول آموزشی سفارت ترکیه در واشنگتن طی پیامی از دانشجویان مقیم آمریکا خواست تا پس از دیدار رحب طیب اردوغان با دونالد ترامپ در برابر کاخ سفید تجمع کنند. به گزارش ترکیش مینوت اردوغان قرار است در جریان این تجمع با تجار و کسبه ترک تبار هم دیدار و گفت و گو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد