Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتقاد به لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران

انتقاد به لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تدارک انتخابات شوراهای شهر و روستا که روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه برگزار می شود، اگر چه در این روزها تحت الشعاع مناظره‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته، اما بنا به اهمیت آن همچنان در صدر توجه فعالان مدنی است.

پس از اعلام لیست انتخاباتی ۲۱ نفره اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران، این لیست با انتقاداتی مواجه شده است. در تازه ترین اظهار نظرها، سید عبدالحسین مختاباد عضو کنونی شورا روز شنبه ۲۳ اردیبهشت در گفتگو با سایت دیده‌بان ایران گفته است که بهتر بود شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان قبل از ارائه لیست با اعضاء اصلاح‌طلب شورای شهر جلسه‌ای برگزار می‌کردند.

آقای مختاباد ضمن انتقاد از اینکه زیر عنوان چرخش نخبگان، با تجربه ها حذف شده اند گفت لیستی که دوستان ارائه کرده اند به نظر بنده نمی تواند شهرداری و شهر را اداره کند، چرا که تخصص این کار را ندارند. وی اضافه کرده است: «در شورای شهر تهران ۱۲ نفر اصلاح‌طلب بودند و باید به آنها احترام می‌گذاشتند و با این افراد صحبت می‌کردند و بعد از آن اعلام می کردند که برنامه‌های شما را قبول نداریم اما این شورایعالی سیاست‌گذاری حتی یک بار با ما جلسه برگزار نکرد.»

احمد حکیمی پور رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای چهارم شهر تهران نیز روز شنبه ضمن انتقاد از عدم مشورت با اعضای فعلی شورا گفته است متاسفانه شاهد هستیم لیستی برای شورای شهر انتخاب شده که نه تنها مردم را برای حضور در انتخابات تشویق نمی‌کند بلکه بر روی سبد لیست روحانی نیز تاثیر منفی می‌گذارد. وی با این پرسش که «تا به کی برخی می‌خواهند پدرخوانده جریان باشند» اضافه کرده که : «جای سوال است که چرا نمی‌گویید چگونه شاخص‌بندی کردید و چرا پرونده‌هایمان را نشانمان نمی‌دهید و با شورای شهر به عنوان یک طفل سر راهی برخورد کردید و عارف باید بگوید بر اساس چه ضوابطی لیست را تهیه کرده است.»

ظاهرا برخی انتقادها نیز به حضور نام برخی اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در این لیست و نیز کم بودن شمار زنان مربوط می شود. با این حال محمد رضا عارف روز شنبه در مورد لیست ۲۱ نفره نامزدها گفت که بیش از ۶۰۰ نفر به شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اعتماد کرده و برای عضویت در شورای شهر تهران ثبت نام کردند و ما ناچار به کنار گذاشتن ۵۸۰ نفر بودیم. او در دفاع از نحوه انتخاب لیست امید گفت: «نامزدهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران با مکانیزمی که مورد قبول همه نامزدها بود تهیه شد و مبنای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این زمینه خرد جمعی است.»

اما در مورد انتخابات شوراهای شهر و روستا، انتقادها محدود به انتخابات شورای شهر تهران نیست، مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در نشست علنی مجلس از اقدام هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در ارجاع نامه ای به هیات‌های استانی برای بررسی مجدد صلاحیت کانددیداهای تایید صلاحیت شده انتقاد کرد و گفت این کار موجب کاهش مشارکت مردم در انتخابات خواهد شد.

آقای کواکبیان گفت: «متاسفانه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات که متشکل از نمایندگان مجلس است، نامه‌ای را به هیات‌های استانی ارجاع داده که به موجب آن صلاحیت بسیاری از افراد دلسوز اصلاح‌طلب و اصولگرایی که یک بار تایید صلاحیت شده‌اند، مجدداً مورد بررسی قرار بگیرد که این مسئله و مسائلی از این دست منجر به کاهش مشارکت می‌شود.»

بیش از ۲۵۸ هزار نفر برای نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند که از بین آنها بیش از ۱۱۰ هزار نفر برای عضویت در حدود ۴۰ هزار شورا انتخاب خواهند شد. بنا به همین گزارش شمار زنانی که برای این دوره ثبت نام کرده‌اند حدود ۶ درصد مردان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمزمه‌ها از رد صلاحیت رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری

تاکید دوباره علی خامنه‌ای بر مشارکت مردم: هر کسی مخاطبی دارد باید حضور مردم را ترویج کند

محافظه‌کاران مقدونیه شمالی با شکست حزب حاکم به قدرت رسیدند