آزادی محمد صدیق کبودوند پس از ده سال زندان

Access to the comments نظرها
نگارش از Hossein Alavi
آزادی محمد صدیق کبودوند پس از ده سال زندان

محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و مؤسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان روز جمعه ۲۲ اردیبهشت از زندان اوین آزاد شد.

دادگاه انقلاب اسلامی تهران در سال ۱۳۸۶ آقای کبودوند را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان به ده سال حبس محکوم کرد.

او همچنین به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ارتباط و مراوده با سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و مکاتبه با شخص کوفی عنان دبیر کل وقت سازمان ملل متحد و گفتگو با رسانه‌های عمومی به یک سال و جمعاً به یازده سال حبس محکوم شد و سرانجام در شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ده سال حبس به خاطر تأسیس سازمان، مورد تائید قرارگرفت و قطعی شد.

به گفته سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، باوجود پیگیری مداوم خانواده آقای کبودوند، قانون تجمیع جرائم درمورد پرونده وی اعمال نشده است. مطابق ماده ۱۳۴ قانون مجازات جدید، در صورت تجمیع جرائم، تنها حکم ده‌ سال حبس آقای کبودوند قابلیت اجرا دارد و حبس شش‌ماهه وی اجرا نخواهدشد، به همین جهت آقای کبودوند با قید کفالت تا تعیین تکلیف این ماده در خصوص وی از زندان آزاد شده است.

محمد صدیق کبودوند که از دهم تیرماه ۱۳۸۶ بازداشت و زندانی شد، از نارسایی های قلب و کلیه رنج می برد اما از امکانات پزشکی و درمان لازم در زندان برخوردار نبود و به همین خاطر در اعتراض به شرایط خود چندبار دست به اعتصاب غذا زد.

آقای کبودوند علاوه بر فعالیت در زمینه حقوق بشر، روزنامه نگار و سردبیر هفته نامه پیام مردم نیز بود. این هفته نامه که به دو زبان کردی و فارسی منتشر می شد در سال ۱۳۸۳ لغو پروانه انتشار و توقیف و آقای کبودوند به شش ماه زندان محکوم شد.

محمد صدیق کبودوند عضو افتخاری چند انجمن قلم و برنده جایزه هلمن همت در سال ۲۰۰۹ از سازمان دیده‌بان حقوق بشر است.