Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روایت غریب شهر اشباح و گرافیتی در بلژیک

روایت غریب شهر اشباح و گرافیتی در بلژیک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دل شهری کوچک که در ناامیدی و غفلت رها شده هنوز رگه ای از زندگی در حال جوشیدن است.

آگهی

در دل شهری کوچک که در ناامیدی و غفلت رها شده هنوز رگه ای از زندگی در حال جوشیدن است. «دل» (Doel) شهر کوچک شمال بلژیک که در حال استحاله است و گویا دیگر جایی برای زندگی انسان نیست، به موزه ای گشوده برای هنرمندان گرافیتی تبدیل شده است.

«دل» در نزدیکی بندر بازرگانی آنتورپ واقع شده است و زمانی روستایی با رونق در کرانه رود بود اما از نیمه های قرن روی خوش ندیده است. امروز این نام از یاد رفته تولدی دیگر یافته است. هر سال خیایانهای خالی، خانه های متروک از سکنه بومی آن که حال و هوای آخرالزمانی دارند پذیرای هزاران جهانگرد است. خانه های اشباحی آن بوم هنرمندان گرافیتی و خیابانی اروپا شده است.

سال ۱۹۷۰ این روستا ۱۷۰۰ نفر سکنه داشت و امروز تنها سی ساکن آن تلاش می کنند تا روستایشان از نقشه جغرافیا پاک نشود. توسعه بندر آنتورپ در دهه هفتاد میلادی به معنی بلعیده شدن روستای کوچک «دل» و توقف خانه سازی در محدوده آن بود. زوجهای جوان بدلیل کمبود مسکن و کار به نقاط دیگر کوچ کردند. با این حال به مدد مقاومت گروهی از مردم محلی، «دل» از نابودی کامل نجات پیدا کرد.

برنامه های توسعه زیر ساختهای بندر مهم آنتورپ در دهه نود میلادی دوباره شروع شد. و این به معنی ضربه آخر به بازمانده حیات در «دل» بود. سال ۲۰۰۰ بازمانده ساکنان به اجبار خانه ها را خالی کرده و به مسکن سازان صنعتی فروختند.

گروهی از هنرمندان و فعالان و همچنین برخی از ساکنان پیشین روستا در چارچوب پروژه ای به نام «دل۲۰۲۰» اقدام به نجات شهر کرده اند. هدف آنها تاسیس دهکده ای هنری با کافه، روستوران و موزه در کرانه رود بود. بعضی از هنرمندان سرشناس نیز با اعتقاد به اینکه هنر می تواند روستا را نجات دهد از این پروژه حمایت کردند. هنرمندان بلژیک، فرانسه و هلند اکنون نقشهای خود را بر دیوارهای این روستا آفریده اند.

یکی از انگیزه های حفظ این روستا طبیعت زیبا و همچنین میراث فرهنگی آن از جمله آسیاب سنگی متعلق به قرن هفدهم میلادی است.

و اما آینده «دل» همچنان موضوع کشمکش بین مقامات محلی و ساکنان فعلی این روستا و همچنین حامیان آن است. آنها هنوز معتقدند که با پایداری و حفظ بارقه های امید، می توانند در دادگاه پیروز شوند و یکی از رازهای کوچک و غریب اروپا را زنده نگه دارند.

Graffiti ghost town in Belgium

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است

شهرک متروکه پیرامیدن در مدار قطب شمال؛ سرزمین استراتژیک روسیه در نروژ

شاهکارهای شن و ماسه‌ای هنرمندان در سنت پترزبورگ روسیه