آگهی

انتخابات ریاست جمهوری؛ اسحاق جهانگیری چهره‌ای برجسته تر از یک نامزد پوششی

انتخابات ریاست جمهوری؛ اسحاق جهانگیری چهره‌ای برجسته تر از یک نامزد پوششی
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسحاق جهانگیری معاون اولی است که همراه رئیس جمهور خود نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران شده و زیر نورافکن‌های انتخاباتی نیز خوش درخشیده است.

آگهی

اگر چه برخی رسانه‌ها و محافل سیاسی از همان ابتدا او را نامزدی پوششی ارزیابی کردند که در زمان موعود به نفع رئیس خود کنار خواهد کشید، اما وی بدون اینکه به این گمانه‌زنی پاسخ مستقیمی بدهد، به تعریف جایگاه تازه‌ای برای خود در میان شش نامزد پرداخت و گفت برای دفاع از نظرات و سیاست‌های اصلاح طلبان به میدان آمده که در سال‌های اخیر به حاشیه رانده شده‌اند.

آقای جهانگیری، زاده ۱۳۳۶ در کوه شاه در استان هرمزگان است که تحصیلات دوره متوسطه و پیش دانشگاهی و کارشناسی خود در رشته فیزیک را در سیرجان و کرمان گذرانده و دارای کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مدیریت صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مدیریت صنایع از دانشگاه آزاد است.

تجربه کار در جهاد سازندگی در سال‌های اول انقلاب، دو دوره نمایندگی مجلس از جیرفت در سال های ۱۳۷۱-۱۳۶۳، استانداری اصفهان در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، دو دور وزارت در صنایع و معادن دولت اصلاحات و سرانجام معاونت ریاست جمهوری در دولت حسن روحانی، از او سیاستمداری میدانی ساخته که در ارزیابی‌های سیاسی خود بیشتر با عدد و رقم سر و کار دارد. طی چهار سال گذشته، گزارش های متکی به آمار او به دستیابی یک سنجش ملموس تر از عملکرد دولت روحانی یاری رسانده است.

اسحاق جهانگیری طی ماههای اخیر موفق به میانجی‌گری بین اصلاح‌طلبان و رهبر جمهوری اسلامی شد که نقش او را در انتخابات جاری برجسته تر کرد. او از معدود دولتمداران در جمهوری اسلامی است که جای خالی احزاب سیاسی برای معنادار بودن انتخابات را درک کرده و باور دارد که: «انتخابات بر پایه تحزب باعث می شود که مردم به افرادی که ناشناخته هستند رای ندهند. وجود احزاب یک نیاز جدی برای عرصه سیاسی است و این امر می تواند سرنوشت یک کشور را بسازد.- در گفتگو با خبرگزاری ایلنا»

در اولین مناظره انتخاباتی شش نامزد ریاست جمهوری، دفاع روشن و سرسختانه اسحاق جهانگیری از دستآوردهای دولت یازدهم، او را به چهره برجسته مناظره در شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرد، چندان که پوششی نامیدن او را در سایه قرار داد و از او سیمای یک رقیب جدی به نمایش گذاشت. اما با اعلام حمایت محمد خاتمی از حسن روحانی، زمانی که گفت: «همان طور که آقای جهانگیری و عقلای کشور باور دارند مصلحت مردم و کشور در تداوم دولت روحانی است»، بار دیگر گمانه زنی‌ها در مورد نقش نهایی او در کارزار انتخاباتی قوت گرفت. گمانه زنی‌هایی که تا یک هفته دیگر سرنوشت آن روشن خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم