Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ظریف در افغانستان؛ روابط کابل و تهران استراتژیک می شود؟

ظریف در افغانستان؛ روابط کابل و تهران استراتژیک می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت ماه در کابل، پایتخت افغانستان با هدف آنچه که وی آن را ارتقای روابط دوجانبه دو کشور به روابط استراتژیک می خواند، با مقامات افغان دیدار کرد.

آقای ظریف پیش از دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و نیز حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، در کنفرانسی خبری با صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان خود از لزوم گسترش همکاری ها در سطوح مختلف از جمله اقتصادی و امنیتی سخن گفت.

همکاری و تاکید بر مبارزه با تروریسم از مسائل مهم مورد اشاره هر دو وزیر بود. آقای ظریف با بیان این که تروریست خوب و بد نداریم، خواهان همکاری تهران و کابل برای تامین امنیت مرزها شد.

صلاح‌الدین ربانی هم گفت که مبارزه با دو گروه افراطی طالبان و داعش می باید مبارزه ای مشترک باشد. آقای ربانی با اشاره به حمله خونین طالبان به پایگاه نظامی شاهین کشورش در مزارشریف و نیز حملۀ گروه «جیش العدل» به مرزبانان ایرانی بدون این که از کشوری نام ببرد گفت که محل سازماندهی هر دو حمله «مشترک و خارج از مرزهای هر دو کشور ایران و افغانستان» بوده است.

آقای ظریف چند روز پیش در اسلام آباد با «چودری نثار علی خان» وزیر کشور پاکستان دیدار داشت، دیداری که بدنبال کشته شدن مرزبانان ایرانی بدست افراد مسلح در میرجاوه صورت می گرفت. در این دیدار نیز وی بر لزوم همکاری تهران و اسلام آباد در مبارزه با تروریسم تاکید کرده بود.

کابل سرسخت تر از تهران، منتقد عدم اعمال حاکمیت تمام و کمال اسلام آباد بر قبایل این کشور در مناطق مرزی و فعالیت گروه های مسلح و عناصر افراطی در پاکستان است، کنترل و اعمال حاکمیتی که ظاهراً برای دولت مرکزی پاکستان آسان نیست و یا در برهه هایی با سیاست های حاکمیت این کشور و در معادلات منطقه ای و ژئوپلیتیک، خصوصا در ارتباط با هند، سازگار نیست.

در سفر کابل، آب از دیگر موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه ایران به آن اشاره داشت و هر چند بطور تلویحی اما حل مشکلات و اختلافات آبی را برای هر دو کشور مفید خواند.

ایران در پایین دست هیرمند از میزان آبی که از این رودخانه دریافت می کند راضی نیست. ایران سهم و حق آبه خود از هیرمند را منصفانه نمی داند، هیرمندی که از کوه های غرب کابل سرچشمه می گیرد و پس از طی حدود یک هزار کیلومتر وارد خاک ایران می‌شود.

آقای ظریف در کنفرانس خبری در کابل، از مهاجران افغان مقیم ایران به عنوان مهمان نام برد و شمار آنان را حدود ۳ میلیون نفر ذکر کرد. وی همچنین گفت که ۴۱۰ هزار دانش‌آموز و ۱۷ هزار دانشجوی افغان در ایران مشغول تحصیل هستند.

وزیر امور خارجه افغانستان، ایران را چهارمین شریک تجاری کشورش خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها