انتقاد شدید خامنه ای از اجرای سند آموزشی یونسکو در ایران

انتقاد شدید خامنه ای از اجرای سند آموزشی یونسکو در ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد شدید از اجرای برنامه آموزشی یونسکو موسوم به «سند یونسکو ۲۰۳۰» گفت: «اصل کار غلط است. اینکه ما برویم سندی را امضا کنیم و بعد هم بیایم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ نخیر! مطلقاً مجاز نیست؛ ما اعلام کردیم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای خامنه‌ای روز یکشنبه در دیدار با گروهی از معلمان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش از نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در قبال تصویب و اجرایی شدن سند آموزشی سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد افزود: « از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم. آنها باید مراقبت می کردند و نباید می گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم. اینجا جمهوری اسلامی است.»

سند آموزشی یونسکو ۲۰۳۰ پس از تصویب در اجلاس سران ملل متحد در سپتامبر سال ۲۰۱۵، در سال ۱۳۹۵ در ایران و از سوی هیات وزیران «اجرایی» شد. در ماه‌های گذشته سیاستمداران محافظه کار و رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان به ویژه با انتقاد از تاکید این برنامه بر«برابری جنسیتی»، اهداف این سند را با مبانی فرهنگی جمهوری اسلامی در تعارض توصیف کرده اند.

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار روز یکشنبه خود بار دیگر و همچنین انتخابات گذشته ریاست جمهوری تمام شهروندان را فارغ از گرایش سیاسی به شرکت در انتخابات پیش رو دعوت کرد و حضور گسترده «مردم» را عامل بقای «عظمت و مصونیت» ایران خواند.

وی با تاکید دوباره بر ادامه تخاصم کشورهای غربی با جمهوری اسلامی، فارغ از گرایش دولت‌های حاکم بر ایران افزود: «یادتان رفته در دهه هفتاد؟ یکی از دولت‌های اروپایی رئیس‌جمهوری ما را متهم کرد و به دادگاه احضار کرد؟ با آنکه با آن دولت اظهار دوستی می شد و مرتب نامه نگاری می شد. همان دولت رئیس‌جمهوری ما را احضار کرد؛ تو دهنش زدیم که عقب نشست. اگر تو دهنش نمی زدیم عقب نمی‌نشست.»

احتمالا اشاره رهبر جمهوری اسلامی به متهم شدن چندین مقام عالی رتبه ایران از جمله خود وی و اکبر هاشمی رفسنجانی در جربان دادگاه میکونوس در آلمان در سال‌های دهه هفتاد شمسی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران می‌تواند با ترکیه بر سر مواضع مشترک علیه اسرائیل به توافق برسد؟

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد

هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران به ۶ ماه حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شد