Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مناظره دوم؛ واکنش نهادهای دولتی به سخنان رقبای روحانی

مناظره دوم؛ واکنش نهادهای دولتی به سخنان رقبای روحانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بدنبال مناظره دوم کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه، دستگاههای دولتی و برخی افراد به سخنان کاندیداها پاسخ دادند.

جریمه سنگین ۱۴.۵ میلیارد دلاری در قرارداد کرسنت یکی از ادعاهای مصطفی میرسلیم نامزد حزب موتلفه اسلامی بود که با واکنش بیژن زنگنه وزیر نفت مواجه شد. به گزارش ایرنا زنگنه گفته است: «ما در مورد کرسنت هیچ جریمه‌ای نشده ایم و قاطعانه و قدرتمندانه در حال دفاعیم. البته به دلیل ضعف دولت گذشته ما به عدم اجرای قرارداد محکوم شدیم.»

برجام نتوانست همه تحریم‌ها را رفع کند از جمله سخنان محمد باقر قالیباف در مناظره دیروز بود. وزارت خارجه در واکنش گفته است همه تحریم هایی که بر اساس برجام باید برداشته می شد لغو و متوقف شده است و برخی موانع بانکی ناشی از تحریم‌ها و مشکلاتی است که به برجام مربوط نیست.

بتن ریزی مخزن راکتور آب سنگین اراک که مورد استناد قالیباف قرار گرفته بود نیز با واکنش وزارت خارجه مواجه شد که گفته است بتن ریزی مربوط به مخزن قدیمی آب سنگین اراک است و راکتور آب سنگنین اراک با امضای قرارداد میان ایران و چین در حال مدرن سازی است.

وزیر دفاع نیز در واکنش به اظهارات قالیباف در خصوص برنامه موشکی و دفاعی کشور گفت: «در دولت یازدهم تا پایان سال ۹۵در بخش تامین اعتبارهای دفاعی تا دو نیم برابر نسبت به دولت قبل افزایش داشته است. این رقم در سال۹۶ به چهار برابر نسبت به دولت قبل می رسد.»

وزیر دفاع: در دولت یازدهم تاپایان سال 95 تامین اعتبارهای دفاعی۲.۵ برابر بیش از دولت قبل بود و درسال۹۶به ۴برابر دولت قبل می رسد

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) May 5, 2017

همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به سخنان هاشمی طبا درباره تهدید فضای مجازی واکنش نشان داد و گفت: «فضای مجازی بیشتر فرصت است تا تهدید.»

وزارت علوم نیز به سخنان میرسلیم درباره وضعیت علمی کشور پاسخ داده و نوشته است: «ایران در بین ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم در دنیا، رتبه نخست را داراست.»

سازمان انرژی اتمی نیز به سخنان میرسلیم واکنش نشان داد و گفت:«اکنون هزاران سانتریفیوژ در حال غنی‌سازی اند؛ ‌چیزی که هیات حاکمه ‌آمریکا به خصوص شخص اوباما انتظار آن را نداشت.»

سازمان انرژی اتمی: هیچ دانشمندی و یا کارمند رسمی حتی یک نفر در طول دولت یازدهم اخراج نشده استhttps://t.co/V5IzUwfwrx

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) May 5, 2017

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به سخنان ابراهیم رئیسی واکنش نشان داده است. رئیسی گفته بود: «من شنیدم که با خبرنگاری از سوی یک وزیر به خاطر طرح یک سوال برخورد شد، آیا ما باید با منتقد اینطور برخورد کنیم؟ ما باید به همه ۸۰ میلیون جمعیت ایران اجازه اظهار نظر بدهیم.»

آخوندی در پاسخ با اشاره به اینکه از آقای رئیسی انتظاری نیست و رویه آنها همین است، می گوید: «شما مطلبی که پیرامون من گفتید را به روایت سایر خبرنگاران از صحنه ارجاع می‌دهم. هر چند، در متنی که به همین مناسبت انتشار دادم به خودم تذکر دادم که باید صبورتر باشم اما یک سؤال از شما دارم. آیا این‌گونه می‌خواهید از آزادی شهروندان دفاع کنید؟ و این‌گونه می‌خواهید حقوق شهروندی مردم را تامین کنید؟»

وزارت ارشاد نیز به سخنان قالیباف درباره امکان فرهنگی و موسیقی واکنش نشان داد و گفت: «خانه سینما پس از سالها تعطیلی، با پیگیری دولت یازدهم، اهتمام فعالان سینما و دستور مستقیم رئیس جمهوری بازگشایی شد. حال آنکه توسعه فضاهای فرهنگی و هنری از وظایف و تکالیف قانونی شهرداری‌ها است و شایسته است مدیران شهری از ارایه اطلاعات نادرست به افکار عمومی اجتناب کنند.»

همچنین مناظره دوم صدای بانک‌ها را هم درآرد. رئیسی شورای عالی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در پاسخ به اتهام قالیباف درباره زد و بند در شبکه بانکی کشور گفت: «تأسف زمانی بیشتر می‌شود که چنین اتهاماتی از سوی فردی مطرح می‌شود که سازمان تحت مدیریتش، سهامدار اصلی یک بانک خصوصی است. اتهام زد و بند و قربانی کردن سلامت و شفافیت شبکه بانکی کشور به پای رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی زیبنده چنین فردی نیست.»

ماجرای دختر وزیر آموزش و پروش موضوع داغ مناظره

تکیه قالیباف در مناظره دوم بر پرونده دختر وزیر آموزش و پروش مناظره روز جمعه را داغ کرد. قالیباف گفت که هفته گذشته محموله مشکوکی در یک ویلایی پیدا شده است اما سوال این است که در یک وزارت خانه که آموزش و پروش است و در این زمینه مسئولیت دارد می بینیم وارداد به این صورت انجام می شود.

فخر الدین دانش آشتیانی وزیر آموزش و پروش در پی این سخنان در نامه‌ای به رئیس صدا و سیما خواستار اعطای وقتی برای پاسخگویی به اتهامات شده است.
دانش آشتیانی در این نامه نوشته است: «همانگونه که مطلع هستید، با وجود روشنگری و پاسخهای مستدل منتشر شده از سوی دستگاههای مختلف از جمله وزارت دادگستری، سازمان تعزیرات و گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص خبرسازی اخیر درباره فعالیت دختر اینجانب که با هدف اجرای پروژه‌ای سیاسی علیه دولت طراحی شده بود و آشکار شدن نادرست بودن و کذب ادعاهای افراد مشخص و رسانه‌های وابسته به ایشان، متاسفانه در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری جمعه مورخ ۱۵ اردیبهشت ۹۶همان ادعاهای نادرست از زبان یکی از نامزدها تکرار و با تلاش برای نسبت دادن اتهامات بی‌اساس و تشویش اذهان عمومی به دولت و خانواده اینجانب صراحتا قانون و اخلاق قربانی شد. نظر به اصل ۲۲ قانون اساسی و ماده ۶۴ اصلاحی مورخه ۹۱/۱۰/۲۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده ۳۰ الحاقی مورخه ۲۳/۳/۱۳۸۸ به قانون اساسنامه سازمان صدا و سیما، لازم است جهت پاسخگویی، وقت قانونی به فوریت تخصیص و به اینجانب اعلام گردد. »

درخواست وزیر آموزش و پرورش از رئیس صداوسیما برای اعطای فرصت پاسخگویی به اتهاماتhttps://t.co/eWDrAlf2PH

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) May 5, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام