واکنش مقامات ایران به انفجار مرگبار در معدن زغال سنگ استان گلستان

واکنش مقامات ایران به انفجار مرگبار در معدن زغال سنگ استان گلستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انفجار در معدن زغال سنگ «زمستان یورت» آزادشهر در شرق استان گلستان در روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت منجر به گرفتار شدن ۳۵ معدنچی در عمق ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ متری زمین شد. تا لحظه تنظیم این خبر، پیکر ۲۶ نفر از جان باختگان پیدا شده است.

این حادثه ۲۶ مجروح نیز بر جای گذاشت؛ انفجاری که به گفته مسئولان در اثر انباشت گاز متان در داخل معدن روی داده است.

انفجار در معدن زغال سنگ آزادشهر، پس از آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران به دلیل شمار قابل توجه قربانیان، دومین فاجعه بزرگ و مرگبار ماههای اخیر در ایران محسوب می شود و واکنش های بسیاری را بویژه در انتقاد از عملکرد مسئولان به همراه داشته است.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از جمله افرادی بودند که در دقایق اولیه اعلام شمار کشته شدگان به آن واکنش نشان دادند و ضمن تسلیت گویی، با مجروحان این حادثه و خانواده های قربانیان ابراز همدردی کردند.

در میان این نامزدها مصطفی میرسلیم ضمن ابراز تسلیت یاد آور شد: «اگر اموری از قبیل تولید و اشتغال و به تبع آن، امنیت محیط کار و نظارت فنی بر آن در اولویت قرار بگیرد؛ شاهد بروز حادثه ای جانگداز در معدنی که به گفته وزیر محترم کار، آذر ماه گذشته از سوی وزارت صنعت، امن اعلام و نیم ساعت پیش از انفجار بازرس وزارت کار از آنجا خارج شده است، نخواهیم بود.»
او افزود: «این حادثه یک بار دیگر نشان دهنده عدم آمادگی دولت در امداد و نجات کارشناسانه و علمی است که بسیار جای تأسف دارد و حکایت از به هم ریختگی مدیریتی می کند.»

اعضای جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي نیز با بازگو کردن سخنان برخی از معدنچیان از جمله اینکه «ديروز بوي گاز استشمام ميشد، ولي دستگاه سنجش گاز نداريم… ۳ ماه در سال بيمه هستيم… از سال ۱۳۹۲ تا کنون مسئولان حقوق ها را به صورت کامل واريز نکرده اند و در هر سال ۳ تا ۴ ماه از حقوق ما را نپرداختند… حقوق يک کارگر معدن در سال هاي گذشته ۷۳۰ تا ۷۷۰ هزار تومان بوده است که امسال اين ميزان به ۸۰۰ هزار تومان رسيده است… ۱۷ تا ۱۸ ماه طلبکار هستيم و حقوق نگرفته ايم….» به انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی و تسلط شیوه مدیریت مبتنی بر رانتهای دولتی در کشور پرداخته است.

محمدرضا تابش نایب رئیس فراکسیون های امید و کارگری مجلس نیز در یک پیام تسلیت نوشت: «وقوع اتفاقات مشابه و ادامه دار دیگر از جمله پلاسکو، آتش گرفتن قطار مسافربری، سیل و تصادفات جاده ای؛ زنگ خطر و هشداری است تا مجموعه حاکمیت هر چه سریعتر به فکر اصلاح ساختارهای فرسوده مدیریتی و استاندارد سازی عملکردها منطبق بر ضوابط علمی و تخصصی باشند و از طرفی آموزش همگانی برای بهره وری افزون تر در فعالیت ها، همچنین مقابله با حوادث و کاهش بلایا، به طور جد مورد اهتمام قرار گیرد.»

علیرضا ابراهیمی نماینده آزادشهر و رامیان از دیگر منتقدان به عملکرد مدیران بخش معدن بود. او گفت: «برخی از کارگران از شش ماه تا یک سال حقوق عقب مانده دارند و از نظر بیمه درمانی هم از چتر حمایتی مطلوبی برخوردار نبودند٬ تنها بیمه فوت آنها به نظر کامل است.»

او همچنین افزود که پیشتر شماری از کارگران «نسبت به استنشاق بوی گاز و خطر انفجار به مسئولان معدن هشدار داده بودند» که «با بی توجهی» مواجه شد. آقای ابراهیمی خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی ابعاد این حادثه و برخورد با خاطیان شده است.

مدیرعامل معدن زغال سنگ یورت آزادشهر با دستور قضایی بازداشت شد و نادعلی اسماعیلی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز با اشاره به گزارش کارگران معدن پیش از وقوع این حادثه درباره دریافت علائم هشدار توسط دستگاه هشدار دهندۀ وجود گاز در محیط، اعلام کرد «مجموعه این اقدامات باعث شد تا فرضیه قصور مدیریتی در بروز این حادثه تقویت شود» و بر این اساس او از احضار هیات مدیره این واحد معدنی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

هنرمندان نیز به این حادثه واکنش نشان دادند. از جمله رضا میرکریمی کارگردان و فیلمنامه نویس سینمای ایران در اینستاگرام خود با اشاره به جملاتی از فیلم «اینجا چراغی روشن است» نوشت: «کارگر معدن با تعجب: معدنچی که فشار قبر نداره! قبلا کشیده! آنقدر خسته اس تا سنگ لحد گذاشتن آروم میگیره و یه دل سیر میخوابه.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد