اردوغان و پوتین از ایدۀ ایجاد منطقه امن در سوریه حمایت می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان و پوتین از ایدۀ ایجاد منطقه امن در سوریه حمایت می کنند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که به روسیه سفر کرده است روز چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در شهر سوچی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شرکت کرد.

رئیس جمهوری روسیه در این دیدار گفت که روابط کشورش با ترکیه پس از بحران های اخیر در حال بهبود است.

روابط مسکو و ترکیه پس از آنکه آنکارا یک فروند هواپیمای جنگی روسیه را در نزدیکی مرز سوریه سرنگون کرد به تیرگی گراییده و روسیه تحریم های اقتصادی علیه ترکیه اعمال کرده بود.


اردوغان در بخشی از سخنانش گفت که برای ترکیه نیروهای کرد سوری یگان های مدافع خلق که از سوی ایالات متحده حمایت می شوند با گروههای افراطی سنی سوریه از جمله داعش و القاعده تفاوتی ندارند. رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرده است که ترکیه یگان های مدافع خلق را همانند نسخه ای از حزب کارگران کردستان (پ کا کا) در نظر می گیرد. اردوغان تاکید کرد که هدف ترکیه ریشه کن کردن تمام این گروههاست.

ولادیمیر پوتین در این نشست گفت که ایده ایجاد منطقه امن در سوریه برای حفاظت از غیرنظامیان از حمایت گسترده برخوردار است اما جزئیات آن باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. پوتین گفته است که اگر ایده منطقه امن اجرا شود باید هدف آن اجرای آتش بس در سوریه باشد.

روسای جمهوری ترکیه و روسیه در این ملاقات درباره روابط اقتصادی دو جانبه نیز گفتگو کردند. دو طرف توافق کردند که تمام محدودیت های تجاری بجز مواردی که به صادرات گوجه فرنگی ترکیه به روسیه مربوط می شود را رفع کنند.