قحطی زندگی هفت میلیون یمنی را تهدید می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قحطی زندگی هفت میلیون یمنی را تهدید می کند

یان ایگلند، رئیس سازمان غیر دولتی «شورای پناهندگی نروژ» روز چهارشنبه از بهت و حیرت خود در برابر وضعیت جنگ زدگان یمن سخن گفت. به گفته او حدود هفت میلیون نفر در یمن با «قحطی بی سابقه» روبرو هستند.

یان ایگلند در بیانیه ای که در پایان سفر پنج روزه خود به یمن منتشر کرده، اعلام کرده است: «در هیچ کجای این تعداد از افراد با قحطی روبرو نیستند.» یان ایگلند از افراد باسابقه در زمینه امدادرسانی بشردوستانه در سطح جهان محسوب می شود. رئیس سازمان «شورای پناهندگی نروژ» همچنین خواستار برقراری آتش بس در یمن و ارسال کمک های انساندوستانه فوری به این کشور شد.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد حدود ۱۹ میلیون نفر (معادل دو سوم جمعیت یمن) به کمک های اضطراری بشردوستانه نیاز دارند.

بیانیه روز چهارشنبه یان ایگلند در حالی منتشر شد که خبر درگذشت جمیله علی عبده، دختر هفت ساله یمنی که از سوءتغذیه شدید رنج می برد، منتشر شده است. او به مدت ۱۲ روز در یکی از بیمارستان های این شهر بستری بود. بنا به اعلام سازمان های غیردولتی نزدیک به ۱۷ میلیون نفر برای تامین خوراک خود با دشواری روبرو هستند.

خبر درگذشت جمیله علی عبده در حالی منتشر شد که به گفته سازمان ملل متحد هر ۱۰ دقیقه یک کودک زیر پنج سال در یمن بر اثر قحطی، بیماری، عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و یا عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست می دهد.