Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ژاپن ناو جنگی خود را به اقیانوس آرام فرستاد

ژاپن ناو جنگی خود را به اقیانوس آرام فرستاد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژاپن ناو ایزومو، بزرگترین ناو جنگی خود را برای محافظت از ناو هواپیمابر کارل وینسون آمریکا روانه اقیانوس آرام کرد.

ایزومو به طول ۲۴۹ متر و به وزن ۱۹۵۰۰ تن که قابلیت حمل ۹ هلی کوپتر را دارد، روز دوشنبه پایگاه خود در یوکوسوکا در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب توکیو را ترک کرد تا در پی افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره به ناو هواپیمابر آمریکا بپیوندد.

این اولین حرکت نظامی ژاپن از زمان تغییر قانون اساسی این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی محسوب می شود. این تغییرات قانونی که با مخالفت وسیع شهروندان ژاپن نیز همراه بود در نهایت به ارتش این کشور اجازه داد تا برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم به اینسو نیروهای خود را به خارج از کشور اعزام کند.

بر اساس اصلاحات قانونی انجام شده، اکنون ژاپن می تواند به کمک آن دسته از متحدانش برود که دچار حمله شده اند؛ حتی اگر در این حمله خود ژاپن هدف قرار گرفته نشده باشد. منتقدان به این قانون، آن را نقض قانون اساسی صلح طلبانه ژاپن می خواندند و معتقد بودند که این اصلاحات قانونی باعث می شود که ژاپن درگیر جنگهای غیرضروری در منطقه شود.

در کنار اعزام ناو جنگی ایزومو، روز شنبه نیز یک کشتی جنگی فرانسه با هدف شرکت در تمرینات نظامی که نیروی دریایی ژاپن، آمریکا و بریتانیا نیز در آن حضور دارند، وارد آبهای جنوب غرب ژاپن شد. کشور چین نیز هفته گذشته دومین ناو بزرگ هواپیمابر خود را به این منطقه فرستاد.

افزایش تحرکات نظامی در این منطقه در حالی انجام می شود که کره شمالی در پی افزایش تنش‌ها تهدید به انجام یک حمله پیشگیرانه کرده است. کره شمالی با وجود هشدارهای مکرر آمریکا و دیگر کشورها مبنی بر توقف فعالیتهای هسته‌ای و موشکی خود، شنبه گذشته دست به یک آزمایش موشکی جدید زد.

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا نیز روز دوشنبه و در جریان برگزاری مراسم یادبود یکی از نبردهای جنگ جهانی دوم در این کشور ضمن تاکید بر ادامه همکاری‌های آمریکا و استرالیا با متحدانشان با هدف حفظ امینت در جهان، هشدار داد که کشورش و ایالات متحده آمریکا اقدامات «بی پروا و خطرناک» کره شمالی که صلح در منطقه را تهدید می کند، تحمل نخواهند کرد.

قرار است آقای ترنبول پنجشنبه آینده در نیویورک با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارسال صدها بالون حامل زباله؛ سئول توافق نظامی با همسایه شمالی خود را به حالت تعلیق درآورد

ثبت‌نام علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری؛ ترکیه اصطلاح «آسیای میانه» را به «ترکستان» تغییر داد

ارائه برنامه جاه‌طلبانه اتحادیه اروپا توسط رهبران آلمان و فرانسه؛ غلبه بر چالش‌ها در نقطه عطف تاریخی