Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فیسبوک، امپراتور بی سرزمین

فیسبوک، امپراتور بی سرزمین
Copyright 
نگارش از امید لهبی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تعداد کاربران فعال فیسبوک به زودی به ۲ میلیارد نفر می رسد. اگر فیسبوک کشور بود پرجمعیت ترین کشور جهان می شد. باید به اینها شبکه های اقماری شرکت فیسبوک را هم اضافه کرد: پیام رسان فیسبوک،‌ اینستاگرام و واتس اپ. به طور متوسط هر کدام از کاربرهای فعال فیسبوک به طور متوسط یک ساعت از وقت خود را در این شبکه می گذارند و اطلاعات زیادی از خود را در این شبکه منتشر می کنند.

آمار و ارقام نشان می دهد که آسیا با بیش از ۴۰۰ میلیون و آمریکای شمالی با اندکی کمتر از این تعداد بیشترین کاربران را در خود جای داده اند.

به این ترتیب شرکت فیسبوک به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی دارد. در نخستین نگاه این اطلاعات برای تبلیغ هدفمند استفاده می شوند. به عنوان مثال زمانی که یک کاربر در جستجوی خرید یک کالای خاص است، فیسبوک داده ها را تحلیل کرده و برای همان کاربر تبلیغات کالایی را منتشر می کند که در جستجوی آن است.

این نخستین و شاید پیش پا افتاده ترین استفاده ای است که فیسبوک از اطلاعات کاربران می کند. اما این شرکت الگوریتم های پیچیده تری نیز در اختیار دارد. به تازگی یک نشریه استرالیایی اسناد محرمانه ای منتشر کرده که بر اساس آن فیسبوک در استرالیا و نیوزیلند با استفاده از یک الگوریتم پیچیده می تواند لحظه هایی که نوجوانان به «بازیافتن اعتماد به نفس» نیاز دارند را شناسایی کند.

در واقع این الگوریتم قادر است لحظات عصبانیت، هیجان، سرخوردگی و حتی احساس غیر مفید بودن را تشخیص دهد. بر این اساس فیسبوک تبلیغاتی که در این موارد مفیدند را به کاربر نوجوان خود ارایه می کند، تبلیغاتی مانند باشگاههای ورزشی، غذاهای سالم و حتی رژیم غذایی برای کاهش وزن. هنوز مشخص نیست بجز نیوزیلند و استرالیا این الگوریم در کشورهای دیگری هم اجرا شده است یا خیر.

به هر روی رویکرد اقتصادی فیسبوک و تبلیغات هدفمند سود عظیمی برای این شرکت در پی دارد. تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی سود شرکت فیسبوک ۸ میلیارد و هشتصد میلیون دلار بود. با این وجود در سالهای گذشته سرعت افزایش سود فیسبوک اندکی کاهش داشته است و این موجب ناخرسندی سهامداران شده است.

به همین دلیل مدیران شرکت در حال طراحی یک «برنامه تهاجمی» برای افزایش سهمشان در بازارند. با اینکه هنوز جزییات این برنامه مشخص نیست اما، امکان پخش زنده در فیسبوک و تولید محتوای اختصاصی در راس برنامه قرار دارد. فیسبوک تا کنون با چند استودیوی تولید ویدیوهای بلند مذاکره کرده است و قصد دارد اپلیکیشن مجزایی برای پخش این ویدیوها بر روی صفحه بزرگتر تلویزیون ایجاد کند.

امکان پخش زنده و نیز بخش «استوری» در اینستاگرام که در آن کاربر می تواند عکس ها و ویدیوهایی از کارهای روزمره خود منتشر کند و سرویس مشابه آن در فیسبوک بستر مناسبی برای این شرکت جهت افزایش تبلیغات فراهم کرده است. اینها همه بخشی از «برنامه تهاجمی» شرکت به حساب می آید. برنامه ای که در بازار به شدت رقابتی فن آوری های نوین می تواند جایگاه فیسبوک را حفظ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

متا به زودی از پست‌های عمومی در شبکه‌های اجتماعی برای تغذیه هوش مصنوعی استفاده می‌کند؛ راه حل چیست؟

سناتور آمریکایی بنیانگذار فیسبوک را مجبور به عذرخواهی از قربانیان شبکه‌های اجتماعی کرد

دیده‌بان حقوق بشر: اینستاگرام و فیسبوکِ «متا» پست‌های طرفداران فلسطین را سانسور می‌کنند