آنگلا مرکل از عربستان سعودی خواست تا بمباران یمن را متوقف کند

آنگلا مرکل از عربستان سعودی خواست تا بمباران یمن را متوقف کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از رهبران عربستان سعودی خواست تا به بمباران یمن خاتمه دهند و به برنامه سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در این کشور بپیوندند.

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از دو سال پیش علیه مواضع حوثی‌ها و برای بازگردندان عبد ربه منصور هادی به قدرت وارد میدان جنگ داخلی در این کشور شده است.
جنگ داخلی یمن تاکنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

صدراعظم آلمان برای گسترش همکاری با متحدان عرب آلمان در حاشیه خلیج فارس، در سفری دو روزه عازم عربستان سعودی و امارات متحده عربی شد.

ملک سلمان، پادشاه سعودی روز یکشنبه در کاخ سلطنتی جده از خانم مرکل استقبال کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، گفتگو‌های رهبران دو کشور پشت درهای بسته برگزار شد و جزئیات آن منتشر نشده است. با این حال یک دیپلمات آلمانی گفته است که دستور مذاکرات در جریان این دیدار، بر محورهای کاری نشست آینده گروه ۲۰ (۲۰ اقتصاد مطرح جهان متشکل از ۱۹ دولت و اتحادیه اروپا) از جمله تغییرات اقلیمی و انرژی متمرکز بوده است. اجلاس آتی سران این گروه در هفتم و هشتم ماه ژوئیه در هامبورگ برگزار خواهد شد.

به گفته همین منبع دیپلماتیک، بحران‌های خاورمیانه و از جمله افزایش تنش میان ایران و کشورهای عرب منطقه و به ویژه عربستان سعودی، مبارزه با تروریسم، حقوق بشر و حقوق زنان، از جمله موارد دیگر مورد مذاکره بین رهبران دو کشور بود.

در جریان دیدار آنگلا مرکل از عربستان سعودی و امارات متحده عربی یک گروه بزرگ از کارفرمایان آلمانی صدراعظم این کشور را همراهی می‌کنند. خبرگزاری دولتی سعودی، گزارش کرده که روز شنبه شش سند همکاری میان دو کشور در حضور آنگلا مرکل امضا شد که سه سند مربوط به همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور و سه تفاهم‌نامه دیگر میان دو دولت بود.

In #SaudiArabia German Chancellor #Merkel urged Saudi King to end bombing in Yemen and support a UN-led peace process to end war pic.twitter.com/iQVJvQQz9y

— DW | Politics (@dw_politics) May 1, 2017

پس از آغاز روند کاهش قیمت نفت در سال‌های گذشته، عربستان سعودی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود و به‌ویژه رهایی از اقتصاد تک محصولی وابسته به فروش نفت برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را آغاز کرده است. سند موسوم به «چشم‌انداز ۲۰۳۰» برای دستیابی به یک اقتصاد قدرتمند غیرنفتی، به رهبری محمد بن سلمان، ولیعد و وزیر دفاع سعودی در حال اجرا است. خانم مرکل عصر یکشنبه جداگانه با این ولیعهد جوان و پرنفوذ عربستان هم دیدار کرد.

رویکرد دولت محافظه‌کار آلمان در ادامه فروش سلاح به عربستان از سوی احزاب مخالف این کشور مورد انتقاد قرار دارد؛ سبزها و حزب چپ آلمان می‌گویند که جنگ‌افزارهای ساخت این کشور از سوی عربستان در جنگ یمن و به‌ویژه علیه غیرنظامیان به کار برده می‌شود.

خانم مرکل روز دوشنبه در دوبی با رهبران امارات متحده عربی و به‌ویژه با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی دیدار خواهد کرد. بحران سوریه مهمترین محور این مذاکرات گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند

بلینکن بار دیگر در خاورمیانه؛ وزیر خارجه آمریکا برای آتش‌بس در غزه رایزنی می‌کند