دولت ترکیه حدود ۴ هزار تن را از کار اخراج کرد

دولت ترکیه حدود ۴ هزار تن را از کار اخراج کرد
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت به تلویزیون‌های این کشور دستور داده تا به دلیل «وضعیت اضطراری» از پخش برخی از برنامه‌ها خودداری کنند.

آگهی

دولت ترکیه بیش از ۳ هزار و ۹۰۰ تن از کارکنان نهادهای خدماتی، نظامی و ژاندارمری را از کار برکنار کرد. به نوشته روزنامه رسمی دولت ترکیه، این اقدام در راستای پاکسازی «نیروهای مرتبط با تلاش ناکام برای کودتا» در سال گذشته میلادی صورت گرفته است.

در این سری جدید از اخراج کارکنان هزار و ۱۲۷ تن در استخدام دادگستری از جمله زندانبان و کارمند اداری بوده اند. همچنین ۴۸۴ تن نیروی دانشگاهی و ۲۰۱ کارمند وزارت امور مذاهب نیز اخراج شده‌اند.

به دستور دولت رجب طیب اردوغان در مجموع حدود ۱۲۰ هزار تن به‌طور موقت در سراسر ترکیه از مشاغل خود برکنار شده‌ و بیش از ۴۰ هزار تن نیز بازداشت شده‌اند.

همچنین در تازه‌ترین اقدام، دولت به تلویزیون‌های این کشور دستور داده به دلیل «وضعیت اضطراری» از پخش برخی از برنامه‌ها خودداری کنند. رتبه آزادی رسانه در ترکیه در میان ۱۸۰ کشور ۱۵۵ است. این رتبه نسبت به سال گذشته میلادی ۴ پله سقوط کرده است.

به گزارش سازمان گزارش‌گران بدون‌مرز ده‌ها تن از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این کشور بدون دادرسی زندانی شده‌اند. به گفته این سازمان، این امر سبب شده است ترکیه نیز در کنار ایران به یکی از «زندان‌های بزرگ روزنامه‌نگاران جهان» لقب بگیرد.

نتیجه همه‌پرسی ۱۶ آوریل در ترکیه نشان می‌دهد که ۵۱ و چهار دهم درصد از مشارکت‌کنندگان، به افزایش قدرت رییس‌جمهوری در قانون اساسی رای داده‌اند.

دولت ترکیه پس از تلاش ناکام ارتش برای انجام کودتا در ۱۵ ژوییه سال گذشته میلادی، انگشت اتهام را به سوی فتح‌الله گولن، روحانی ناراضی مقیم ایالات متحده آمریکا نشانه گرفت و از آمریکا خواست تا وی را به کشور بازگرداند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناظران اینترنتی: ترکیه سایت ویکی پدیا را فیلتر کرده است

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه