Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سلاح هسته ای، کابوس جهان امروز

سلاح هسته ای، کابوس جهان امروز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

از سال ۱۹۴۵ میلادی، زمانی که در گیر و دار جنگ جهانی دوم ایالات متحده آمریکا نخستین بمب هسته ای را بر سر ساکنان هیروشیما و ناکازاکی انداخت، استفاده از سلاح هسته ای به کابوس بشر تبدیل شد. دوران جنگ سرد و رقابت تسلیحاتی میان دو قطب آن زمان یعنی آمریکا و شوروی نیز روز به روز به این نگرانی دامن می زد و مردم جهان جنگ هسته ای احتمالی میان ابرقدرت ها را پایان جهان می پنداشتند. این وحشت با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد فروکش کرد.

اما این روزها بار دیگر وحشت از رویارویی هسته ای هراس آفرین شده است، به ویژه با توجه به بحران کره شمالی و تهدید پیونگ یانگ مبنی بر استفاده از سلاح هسته ای در پاسخ به حمله احتمالی آمریکا. بر این ها باید بحران روابط غرب و روسیه را نیز افزود. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به تازگی اعلام کرده که هزار میلیارد دلار برای نوسازی سلاح های هسته این کشور اختصاص خواهد داد. در مقابل روسیه نیز قصد دارد اقدام مشابهی انجام دهد و زرادخانه اتمی اش را به روزتر کند.

این تهدید ها باعث شد تا چندی پیش دانشمندان «ساعت پایان جهان» را سی ثانیه جلوتر ببرند، حال به لحظه رسیدن آخر الزمان تنها ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه باقی مانده است. با این که این اقدام نمادین است اما نگرانی دانشمندان از دگرگونی های جهانی را نشان می دهد.

در مجموع ۱۴۹۱۵ سلاح هسته ای استراتژیک اعم از قابل استفاده و در حال نابودی در دست ۹ کشور قرار دارند و همه اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز از جمله دارندگان این سلاحند. روسیه با هفت هزار کلاهک هسته ای بالاترین تعداد این گونه جنگ افزارها را در اختیار دارد. آمریکا نیز ۶۸۰۰ کلاهک دارد. رتبه سوم با ۳۰۰ سلاح متعلق به فرانسه است. بریتانیا و چین نیز به ترتیب ۲۶۰ و ۲۱۵ کلاهک هسته ای دارند.

با این وجود هر پنج عضو دایم شورای امنیت معاهده منع تکثیر و گسترش سلاح هایی هسته ای را امضا کرده اند، چهار کشور دیگر دارنده صلاح هسته ای، یعنی هند، پاکستان، کره شمالی و اسراییل هیچکدام عضو این معاهده نیستند.

بر اساس آمارها به نظر می رسد هند و پاکستان، دو کشور همسایه و رقیب، به ترتیب ۱۲۰ و ۱۴۰ سلاح استراتژیک هسته ای در اختیار داشته باشند. همچنین با اینکه اسراییل هرگز درباره زرادخانه هسته ای اطلاعاتی منتشر نکرده است اما برآورد می شود این کشور ۸۰ کلاهک در اختیار داشته باشد. بررسی تصاویر ماهواره ای نیز نشان می دهد که کره شمالی احتمالا دارای هشت کلاهک هسته ایست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: استراتژی هسته‌ای جدید آمریکا بشریت را به نابودی نزدیک‌تر می‌کند

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه