گزارش‌گران بدون‌مرز: ایران مقام ۱۶۵ آزادی رسانه‌‌ها را در جهان دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir
گزارش‌گران بدون‌مرز: ایران مقام ۱۶۵ آزادی رسانه‌‌ها را در جهان دارد

ایران در رتبه ۱۶۵ آزادی رسانه‌ها در میان ۱۸۰ کشور قرار دارد.

بر اساس گزارش سازمان گزارش‌گران بدون‌مرز کره‌ شمالی کم‌ترین و نروژ بیش‌ترین میزان آزادی رسانه‌ها را دارد. این گزارش در حالی منتشر می‌شود که از ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌ها برای روزنامه‌نگاران جهان نام برده می‌شود.

هنگامه شهیدی، احسان مازندرانی و مراد ثقفی از جمله روزنامه‌نگاران زندانی هستند. همچنین عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگاری که چهارشنبه از زندان آزاد شد از سوی دادگاه کارکنان دولت به یک سال تحمل حبس محکوم شده است.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع وی به خبرگزاری فارس گفته است که «سحرخیز یک پرونده یک ساله دارد که هنوز قطعی نشده و در تجدید نظر است.» به گفته آقای طباطبایی این روزنامه‌نگار یک پرونده دیگر نیز به اتهام توهین به رئیس قوه قضائیه دارد که دادگاه آن ۲۰ اردیبهشت در شعبه ۱۰۵۷ برگزار می‌شود.
رتبه آزادی رسانه‌های ایران در سال‌‌جاری میلادی کمتر از ترکیه (۱۵۵)، قزاقستان (۱۵۷)، رواندا (۱۵۹)، یمن (۱۶۶) و لیبی (۱۶۳) است. در این فهرست افغانستان با رتبه ۱۲۰، ۴۵ رتبه و تاجیکستان نیز با رتبه ۱۴۹، ۱۶ رتبه بالاتر از ایران ایستاده‌اند.

امسال وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در کشورهایی که وضعیت‌شان «خوب» یا «کمابیش خوب» برآورد می‌شد ۲ و سه دهم درصد کاهش داشته‌ است. همچنین شاخص سالانه‌‌ای که معیار سنجش شدت نقض آزادی اطلاع‌رسانی در جهان است نیز امسال به ۳ هزار و ۸۷۲ رسیده است. این رقم از سال ۲۰۰۷ میلادی هیچ‌گاه افزایش ۱۴ درصدی نداشته است.