Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش‌گران بدون‌مرز: ایران مقام ۱۶۵ آزادی رسانه‌‌ها را در جهان دارد

گزارش‌گران بدون‌مرز: ایران مقام ۱۶۵ آزادی رسانه‌‌ها را در جهان دارد
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رتبه آزادی رسانه‌های ایران در سال‌ ۲۰۱۷ میلادی کمتر از ترکیه، قزاقستان، رواندا، یمن و لیبی است.

آگهی

ایران در رتبه ۱۶۵ آزادی رسانه‌ها در میان ۱۸۰ کشور قرار دارد.

بر اساس گزارش سازمان گزارش‌گران بدون‌مرز کره‌ شمالی کم‌ترین و نروژ بیش‌ترین میزان آزادی رسانه‌ها را دارد. این گزارش در حالی منتشر می‌شود که از ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌ها برای روزنامه‌نگاران جهان نام برده می‌شود.

هنگامه شهیدی، احسان مازندرانی و مراد ثقفی از جمله روزنامه‌نگاران زندانی هستند. همچنین عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگاری که چهارشنبه از زندان آزاد شد از سوی دادگاه کارکنان دولت به یک سال تحمل حبس محکوم شده است.

محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع وی به خبرگزاری فارس گفته است که «سحرخیز یک پرونده یک ساله دارد که هنوز قطعی نشده و در تجدید نظر است.» به گفته آقای طباطبایی این روزنامه‌نگار یک پرونده دیگر نیز به اتهام توهین به رئیس قوه قضائیه دارد که دادگاه آن ۲۰ اردیبهشت در شعبه ۱۰۵۷ برگزار می‌شود.

#عیسی_سحرخیز که روز گذشته به دنبال اتمام محکومیتش از زندان آزاد شد، در پرونده دیگری از سوی #دادگاه کارکنان دولت به یک سال حبس محکوم شد/تسنيم

— خبرآنلاين (@khabaronlinee) April 26, 2017

دادستان تهران اجازه اعزام #احسان_مازندراني به بيمارستان نميده.پرونده پزشكي احسان به طرز مشكوكي گم ميشه.

— Malihe Hosseini (@malihehosseini) April 16, 2017

#هنگامه_شهیدی : «اگر اتفاقی برای من بیفتد آقای رییس جمهور و وزارت اطلاعات و دادستانی و قوه قضاییه مسول مرگ من هستند.»#SOShengamehpic.twitter.com/da5C9KmLTT

— Tavaana توانا (@Tavaana) April 4, 2017

رتبه آزادی رسانه‌های ایران در سال‌‌جاری میلادی کمتر از ترکیه (۱۵۵)، قزاقستان (۱۵۷)، رواندا (۱۵۹)، یمن (۱۶۶) و لیبی (۱۶۳) است. در این فهرست افغانستان با رتبه ۱۲۰، ۴۵ رتبه و تاجیکستان نیز با رتبه ۱۴۹، ۱۶ رتبه بالاتر از ایران ایستاده‌اند.

امسال وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در کشورهایی که وضعیت‌شان «خوب» یا «کمابیش خوب» برآورد می‌شد ۲ و سه دهم درصد کاهش داشته‌ است. همچنین شاخص سالانه‌‌ای که معیار سنجش شدت نقض آزادی اطلاع‌رسانی در جهان است نیز امسال به ۳ هزار و ۸۷۲ رسیده است. این رقم از سال ۲۰۰۷ میلادی هیچ‌گاه افزایش ۱۴ درصدی نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟