لاوروف: حضور روسیه، ایران و حزب الله در سوریه مشروع است

لاوروف: حضور روسیه، ایران و حزب الله در سوریه مشروع است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در مسکو با عادل الجبیر، همتای سعودی خود دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، سرگئی لاوروف در یک کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر اعلام کرد که حضور نیروی هوایی کشورش و همچنین نیروهای نظامی ایران و حزب الله لبنان در سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه بوده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین اظهار داشت که از دید مسکو حزب الله لبنان یک گروه تروریستی نیست. او همچنین تاکید کرد که تنها نیروی هوایی روسیه در سوریه حضور دارد و این حضور هم مشروع است، چراکه حضور این نیرو به درخواست دولت قانونی سوریه بوده است.

آقای لاوروف همچنین ضمن اعلام اینکه مواضع کشورش و عربستان در زمینه بحران سوریه متفاوت است اظهار داشت که با اینحال مسکو و ریاض هر دو معتقدند که راه حل خروج از بحران کنونی مشارکت فعال گروه های سوری و کشورهای منطقه ای و جهانی است که در سوریه نفوذ دارند. وزیر خارجه روسیه در ادامه تصریح کرد که گروه های سوری که در فهرست تروریستی شورای امنیت سازمان ملل قرار دارند نمی توانند در روند گفتگوهای صلح مشارکت کنند.

آقای لاوروف همچنین اظهار داشت که ایران مانند روسیه و عربستان سعودی عضو گروه بین المللی «حامیان سوریه» است و تهران اعلام کرده که به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل پایبند است.

به گزارش رویترز، عادل الجبیر در این کنفرانس خبری بار دیگر اعلام کرد که از نگاه ریاض بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نمی تواند نقشی در آینده سوریه ایفا کند. وزیر خارجه عربستان همچنین خواستار محدود شدن «دخالت» ایران در خاورمیانه شد و اظهار داشت که کشورش لزومی نمی بیند که گروه های سوری که از حمایت ایران، ترکیه و روسیه برخوردار هستند به مذاکرات صلح بپیوندند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجارت الماس‌های روسیه در سراسر جهان؛ علت مانع‌تراشی بلژیک برای اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا چیست؟

نگاهی به سفر رهبر کره شمالی به روسیه؛ کیم چه با خود به خانه برد؟

گمانه‌زنی‌ها درباره سلامت قدیروف؛ ویدئویی منتسب به رهبر جمهوری خودمختار چچن منتشر شد