Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا کلید قفل روابط تهران و ریاض در دست پاکستان است؟

آیا کلید قفل روابط تهران و ریاض در دست پاکستان است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پاکستان در ابتکاری تازه به دنبال متقاعد کردن ایران برای پیوستن به «ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم» به رهبری عربستان سعودی است؛ ابتکاری که هدفش بهبود روابط دوجانبه ریاض و تهران است.

به گزارش «اکسپرس تریبیون»، نشریه پاکستانی قرار است «اشتر آصف علی» دادستان کل پاکستان به زودی در سفر به ایران رضایت تهران را برای ورود به این ائتلاف جلب کند.

اشتر آصف علی ماه گذشته به ریاض سفر کرده بود تا در این باره با مقام های عربستان سعودی از جمله ولیعهد این کشور دیدار و گفت و گو کند.

چندی پیش ژنرال راحیل شریف، فرمانده سابق ارتش پاکستان به عنوان فرمانده نیروهای ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم به رهبری عربستان سعودی منتصب شد. یکی از پیش شرط های او برای پذیرش عالی ترین سمت فرماندهی این ائتلاف این بود که از سایر کشورهای اسلامی نظیر ایران، سوریه و عراق نیز برای پیوستن به این ائتلاف دعوت بعمل آید.

انتصاب مذکور از نزدیکی روابط بین عربستان سعودی و پاکستان حکایت دارد؛ موضوعی که از یک سو نگرانی اسلام آباد در زمینه مناسبات دوجابنه با تهران را به همراه داشته و از سوی دیگر حامل امتیازی است برای میانجی گری بین ایران و عربستان سعودی که از مدت ها پیش سردی روابط را تجربه می کنند.

ابعاد جاه طلبی های ریاض و تهران در منطقه و دنیای اسلام اختلافات طرفین را پیچیده کرده است. از این رو چشم انداز پیش رو در به ثمر نشستن ابتکار دیپلماتیک اسلام آباد چندان امیدوارکننده به نظر نمی رسد.

ایران به نیت و خواست عربستان سعودی در هدایت ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم خوش بین نیست. و از سوی دیگر حمایت ایران از شیعیان حوثی یمن خاری است در چشمان مقام های سعودی که نمی توانند لحظه ای از آن غافل شوند. بعلاوه و مهمتر از این، یکی از دلایل شکل گیری ائتلاف نظامی اسلامی مبارزه با تروریسم سرکوبی حوثی های یمن است که حامی علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین این کشور و تحت حمایت ایران هستند.

در پی بروز جنگ داخلی در یمن و درگیری های خونین بین حوثی ها و نیروهای وابسته به دولت، ائتلاف تحت رهبری عربستان با هدف حمایت از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری وارد میدان شد و حملات هوایی به مواضع حوثی ها را بی وقفه ادامه داد. نتیجه آن هزاران کشته و بیش از سه میلیون آواره و در یک کلام بحران انسانی بود که برای رفع آن بارها سازمان ملل متحد خواستار کمک جهانی شده است.

پیوستن ایران به این ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تناقضی است که حل آن جز با عقب نشینی یکی از طرفین ممکن نیست. آیا راه حل سومی هم ممکن است؟ دادستان کل پاکستان به احتمال قوی این تناقض را درک می کند اما باید منتظر ماند و دید او با چه استدلالی می تواند یخ روابط تهران و ریاض را آب کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افراد مسلح ۹ تبعه غیرایرانی را در نزدیکی مرز پاکستان کشتند

آیا ممکن است درگیری‌های مرزی ایران و پاکستان تشدید شود؟

وزارت خارجه ایران در واکنش به حمله پاکستان اقدام کشور «دوست و برادر» را محکوم کرد