Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات تروریستی سالهای اخیر در فرانسه؛ واکنش جامعه و تاثیر بر انتخابات

حملات تروریستی سالهای اخیر در فرانسه؛ واکنش جامعه و تاثیر بر انتخابات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۵، زندگی لورنس کورنارا با از دست دادن همسرش در یک حادثه تروریستی برای همیشه تغییر کرد.

آگهی

بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۵، زندگی لورنس کورنارا با از دست دادن همسرش در یک حادثه تروریستی برای همیشه تغییر کرد.

او رئیس یک شرکت بود و توسط کارمندش کشته و سر بریده شد. قاتل او عکس سلفی خود با صحنه قتل را برای گروه های جهادی در سوریه فرستاده بود.

لورنس همسر اروه کورنا قربانی این حادثه می گوید: «من قرآن را خواندم تا بتوانم آنها را بفهمم. من همه را با هم یکی نمی کنم ولی داعش و همه این آدم ها… اینها هیولا هستند. چگونه می شود آنها را ریشه کن کرد؟ برای من ۳۶ راه وجود ندارد.»

خبرنگار یورونیوز می پرسد: «چه راه حلی وجود دارد؟ »

لورنس پاسخ می دهد: «باید همه آنها را از بین برد.»

آقای کورنارا و ۲۳۷ نفر دیگر در خاک فرانسه و بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ قربانی تروریسم اسلامی شدند. تروریسم در فرانسه از خبر تبدیل به واقعیت بیرونی شد و ترس از حمله های ناگهانی در میان مردم زیاد شد.

یک شهروند فرانسه به خبرنگار ما گفت: «سایه تروریسم بالای سر ما می چرخد. هر چند پنهان ولی می دانیم که آنجا هست.»

دختری که شهروند ساکن لیون است می گوید: «یک لحظه در مرکز خرید همه گفتند که ما به راحتی می توانیم هدف قرار بگیریم. جمعیت زیاد و راهروهای متعددی اینجا وجود دارد.»

از زمان حملات تروریستی، ۷ هزار نیروی نظامی برای نگهبانی در خیابان های این کشور مستقر شده اند و وضعیت اضطراری در فرانسه تا ماه ژوئیه تمدید شد. اقدامات داعش، به نوعی آزادی فرانسوی را تحت تاثیر قرار داد.

یک شهروند فرانسه در اینباره گفت: «آنها ترس حمله در مترو و اتوبوس و غیره را بوجود آوردند. ترس از شرکت در مراسم ها. از جهتی می توان گفت که موفق شدند.»

پس از هر حمله شعار «ما نمی ترسیم» طنین انداز می شد اما فرانسه می بایست با این خطر زندگی می کرد. خطری که هر زمان و در هر جایی مثل سایه حضور داشت.

یک مسافر مترو به خبرنگار یورونیوز گفت: «من برای خودم نمی ترسم. اما وقتی
با نوه هایم هستم خطر نمی کنم و مراقب هستم.»

پس از حمله به دفتر روزنامه شارلی ابدو در ژانویه ۲۰۱۵، شعار «من شارلی هستم» باعث همبستگی مردم شد و چهار میلیون نفر را به خیابانها آورد. بزرگترین تظاهراتی که فرانسه بخود دیده بود.

اگرچه خیلی زود تنش ها کم کم از راه رسیدند. حساسیت و بدبینی نسبت به مسلمانان اگرچه روزانه و همه گیر نبود اما خود را نشان داد.

مروان محمد، جامعه شناس مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه می گوید: «بخشی از جامعه فرانسه بسیار شکننده است. بخشی که پیش از این سعی می کرد که همراه باشد اما این حمله ها شکافها را دوباره قوت بخشید.»

آگهی

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، مساجد شمال پاریس راهپیمایی را در ابراز همدردی و ادای احترام به دو پلیس کشته شده در این شهر ترتیب دادند. ۴ تا ۵ هزار مسلمان در این راهپیمایی شرکت کردند. اما همچنان از رهبران مذهبی برای سکوت آنها انتقاد می شد.

دبیر کل شورای بنیاد مسلمانان ایولین می گوید: «نمی خواهند اعمال افراطی صورت گرفته به نام خود را تایید کند اما احساس می کنند که بعنوان بخشی از جامعه (مسلمان) باید آن را توجیه کنند.»

پس از حملات ماه ژانویه اسلام هراسی در فرانسه رشد داشته است. در پایان سال ۲۰۱۵ دولت فرانسه از رشد اسلام هراسی را در این کشور خبر داد و حمله های پاریس و نیس هم بر میزان آن افزود.

مروان محمد، جامعه شناس می گوید: «دو فرضیه وجود دارد. فرضیه خوشبینانه این است که فرانسویها خشونت استفاده شده توسط گروه های افراطی را از مسلمانان
کشور جدا بدانند و فرضیه دیگر این است که با استفاده از قانون، نامزدی را انتخاب کنند که خواستار منزوی کردن جامعه مسلمانان است. »

آگهی

حمله به مجله شارلی ابدو، حمله تروریستی سالن بتکلان و حادثه شهر نیس دوره پنج ساله ریاست جمهوری فرانسوآ اولاند را با حملات تروریستی گره زدند. فرانسه در تاریخ خود هرگز تا این حد از حملات جهادی ضربه نخورده بود. از سوی دیگر در نظر سنجی های انتخابات ریاست جمهوری آتی، مارین لوپن نماینده حزب راست افراطی و اسلام هراس همچنان از دیگر رقبای خود پیش است و دو مرحله ای شدن انتخابات با حضور او در دور دوم بسیار محتمل است.

خبرنگار یورونیوز در اینباره نیز سوالاتی را با مروان محمد، جامعه شناس مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه در میان گذاشت:

یورونیوز: آیا اقدامات تروریستی بر انتخابات آتی فرانسه تاثیر می گذارد؟

مروان محمد، جامعه شناس: «مبارزه با تروریسم موضوع اصلی کارزار و شعارهای انتخاباتی نیست. زیرا دولت فرانسوآ اولاند اقدامات شدیدی را با اعلام وضعیت اضطراری علیه تروریسم اتخاذ کرد. دولت اولاند با طولانی کردن زمان وضعیت اضطراری، محدود کردن آزادیها و اتخاذ محرومیت برای دوملیتی ها جایی برای اقدامات بیشتر مخالفان باقی نگذاشت.»

آگهی

یورونیوز: داعش امیدوار بود بتواند در فرانسه یک جنگ داخلی براه اندازد. آیا آنها در رسیدن به هدف خود شکست خوردند؟

مروان محمد، جامعه شناس: «نمی توان گفت که کاملا شکست خورده اند. هدف آنان قرار دادن گروه ها در برابر یکدیگر بود تا جامعه فرانسه را دچار ضدیت کنند. گروه های راست افراطی هم که مایل به حذف قسمتی از مردم این کشور هستند، همینکار را می کنند. از سوی دیگر حملات تروریستی فرانسه را تغییر داد و نگاه منفی به جامعه مسلمانان در بالاترین سطح خود نسبت به سالهای گذشته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگداشت یاد قربانیان حملات ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ پاریس

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ نگاهی به محبوبیت جبهه ملی در شهر بوکر

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند