رفراندوم ترکیه: موافقان تغییر قانون اساسی به پیروزی بسیار نزدیکند

رفراندوم ترکیه: موافقان تغییر قانون اساسی به پیروزی بسیار نزدیکند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شمارش بیش از ۹۸ درصد آرای ریخته شده به صندوق در رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه نشان می دهد که بیش از ۵۱ درصد رای دهندگان موافق تغییرات پیشنهادی…

آگهی

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شمارش بیش از ۹۸ درصد آرای ریخته شده به صندوق در رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه نشان می دهد که بیش از ۵۱ درصد رای دهندگان موافق تغییرات پیشنهادی هستند.

در رفراندوم روز یکشنبه هر برگ رای، حاوی دو انتخاب آری یا نه و تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی شامل ۱۸ ماده بود.

در نتایج اولیه شمارش آرا، فاصله موافقان و مخالفان حدود ده درصد بود اما به تدریج این فاصله بویژه در شهرهای بزرگ کمتر شد.در این رفراندوم بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ترکیه ثبت نام کرده بودند.

حزب جمهوریخواه ترکیه خواهان بازشماری آرای حدود ۶۰ درصد صندوق های انتخاباتی شده است. این حزب می گوید تصمیم لحظه های آخر انجمن عالی نظارت بر انتخابات مبنی بر قبول برگه های فاقد مهر، اقدامی خلاف قانون است که مشروعیت این رفراندوم را زیر سئوال می برد. حزب دموکراتیک خلق ها نیز به بی نظمی این رفراندوم اعتراض کرده و خواهان پیگیری تخلفات انتخاباتی شده است.

اما به گزارش رویترز رهبر یک حزب ملی گرای ترکیه که حزبی اپوزیسیون است ضمن قبول نتیجه رفراندوک گفته است که این یک پیروزی انکارناپذیر است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هنگام ریختن رای خود گفت که این نه یک رفراندوم معمولی بلکه رفراندومی بسیار مهم است زیرا سیستم اداره کشور را تعیین می کند.

از جمله مهمترین اختیارات جدید رئیس جمهوری ترکیه بر اساس نتایج رفراندوم، مسئولیت تشکیل دولت یعنی تعیین وزیران و نیز تعیین معاونان رئیس جمهور است. همچنین رئیس جمهور حق تعیین مقررات کشوری و صدور فرمان های اجرایی دارد و از حق نظارت بر شورای عالی قضات و دادستانها برخوردار خواهد بود.

طبق تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی ترکیه، دوره نمایندگی مجلس و ریاست جمهوری که در حال حاضر چهار سال است، به پنج سال افزایش و سن نامزدی برای نمایندگی مجلس از ۲۵ سال به ۱۸ سال کاهش می یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه پرسی ترکیه و آینده رابطه این کشور با اروپا

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه