حمله شیمیایی سوریه، انکار بشار اسد و برگرداندن اتهام به سوی غرب و آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حمله شیمیایی سوریه، انکار بشار اسد و برگرداندن اتهام به سوی غرب و آمریکا

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه گفت که ادعای حمله شیمیایی نسبت داده شده به حکومت وی صد در صد ساختگی بوده است.

یک هفته پس از حمله هوایی سوریه به خان شیخون در استان ادلب، بشار اسد رییس جمهوری سوریه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «برداشت ما این است که غرب و بخصوص آمریکا با تروریست ها دست به یکی کرده و تمام این داستان را به قصد توجیه حمله درست کرده اند. نمی دانیم که این کودکان در خان شیخون کشته شده اند یا نه؟ اصلا کجا کشته شده اند؟ چه کسی حمله شیمیایی کرده، اگر حمله ای در کار باشد؟ با چه موادی؟ هیچ اطلاعاتی ندارید. هیچ تحقیقی نشده است.»

ایالات متحده آمریکا که مدعی است شواهدی مبنی بر نقش سوریه در حمله شیمیایی در دست دارد، در واکنش به آن روز پانزدهم فروردین به پایگاه هوایی این کشور حمله موشکی کرد.

ارتش سوریه ادعا می کند که پس از توافقی در سال ۲۰۱۳ مبنی بر تحویل همه مواد شیمیایی خود، دیگر به این مواد دسترسی ندارد. بشار اسد تأکید کرد که حتی اگر به این مواد دسترسی داشتند از آن استفاده نمی کردند. وی افزود که سوریه هیچوقت تسلیحات شیمیایی به کار نبرده است.

کارشناسان جهانی تسلیحات شیمیایی هم اکنون مشغول انجام تحقیقات بر روی نمونه هایی هستند که از شهر خان شیخون و از بیماران آلوده به گاز مسموم جمع آوری شده اند. نتیجه این بررسی ها بزودی اعلام می شود.