نبرد دشوار کوچه به کوچه در موصل؛ کنترل داعش در عراق محدودتر می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
نبرد دشوار کوچه به کوچه در موصل؛ کنترل داعش در عراق محدودتر می شود

ارتش عراق با پیشتیبانی هوایی آمریکا شرق موصل را به طور کامل در اختیار گرفته و نبرد کوچه به کوچه در آنسوی رود دجله برای کنترل غرب این شهر ادامه دارد.

داعش علاوه بر مناطقی در موصل، شهرهای قائم، تلعفر و هویجه عراق را در کنترل دارد. با این وجود و به گفتۀ سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق، کنترل داعش بر خاک عراق که زمانی ۴۰ درصد بود اکنون تنها ۶.۸ درصد است.

استفاده از صدها خودرو، و پهپادهای بمبگذاری شده تنها بخشی از تاکتیک داعشی هاست.

سرهنگ جان اِل دوریان، سخنگوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا می گوید:«نبرد غرب موصل به دلیل تاکتیک های دشمن نبرد دشواری است، نه تنها به دلیل پنهان شدن دشمن در میان غیرنظامیان بلکه بخاطر در معرض خطر قرار دادن مردم، استقرار تک تیراندازها در میان غیرنظامیان، پرکردن ساختمانهایی که از آنجا به غیرنظامیان تیراندازی می کنند، و تیرباران و اعدام آنهایی که از خطر می گریزند در ملاء عام.»

سرهنگ دوریان می افزاید نبرد برای کنترل نیمه غربی موصل نبرد سختی است اما داعشی ها راه گریزی ندارند.

در حال حاضر ارتش و نیروهای امنیتی عراق آماده حمله برای تصرف مسجد نوری و پیرامون هستند، مسجدی که ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش حدود سه سال پیش در آن اعلام خلافت اسلامی کرد.

موصل دومین شهر بزرگ عراق با ۱.۵ میلیون نفر جمعیت در تابستان ۲۰۱۴ میلادی (ژوئن) در حمله ای برق آسا سقوط کرد و به دست داعش افتاد.

اگر وعده حیدر عبادی، نخست وزیر عراق محقق شود تا پایان ماه جاری آوریل، حدود ۲۰ روز دیگر، داعش از شهر موصل بیرون رانده خواهد شد.