تبلیغات انتخاباتی در ایران؛ آرد تبرکی یا توزیع سبد غذایی؟

تبلیغات انتخاباتی در ایران؛ آرد تبرکی یا توزیع سبد غذایی؟
نگارش از Euronews

بنیاد کرامت امام رضا وابسته به آستان قدس رضوی که ریاستش را ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران بر عهده دارد در ایام تعطیلات نوروز صدها تن آرد تبرکی را در میان مردم خوزستان توزیع کرد. همچنین در روزهای گذشته آستان قدس برای مددجویان بهزیستی تبریز بسته ای «تبرکی» شامل ۱۰۰ هزار تومان پول نقد، نمک، شاخه نبات و یک پرچم آستان قدس را اختصاص داد.

اقدامات اینچنینی از سوی آستان قدس در حالی که رئیسش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم است از سوی گروههای اصلاح طلب مورد انتقاد قرار گرفته است.

از جمله محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در توئیتی این اقدامات را با توزیع سیب زمینی از سوی محمود احمدی نژاد در دوران انتخابات مقایسه کرده است.


با این حال روز دوشنبه خبرگزاری مهر از «توزیع سبد غذایی» از سوی وزارت رفاه خبر داده است و این اقدام را در ایام انتخابات سوال برانگیز دانسته است.

خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه توزیع بسته‌های غذایی تحت عنوان بسته‌های امنیت غذایی به افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سایر اقشار نیازمند در سالهای گذشته نیز توزیع می شده اما تاکید کرده است که این طرح همواره با گذشته ۵ ماه از سال جدید اجرا می شده است. مهر با اشاره به اینکه آخرین بسته امنیت غذایی در بهمن ماه گذشته توزیع شده نوشته است: «تجربه سال‌های گذشته نیز، نشان می‌دهد که توزیع این بسته‌ها در سال‌های گذشته در خوشبینانه‌ترین حالت در بازه زمانی اواخر خرداد ماه و یا آبان ماه انجام می‌شده است. با این حال، توزیع بسته‌های امنیت غذایی در سال ۹۶ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه امسال جای سؤال و پرسش دارد.»

خبرگزار مهر گفته است که هیچ یکی از مسئولانی وزارت رفاه در تماسی که خبرنگار این خبرگزاری با آنها داشته حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشده اند.


به گزارش پایگاه خبری آفتاب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سال ۱۳۹۲ ده میلیون نفر را تحت پوشش امنیت غذایی قرار داده است.

در بهمن ماه ۱۳۹۵ وزارت رفاه سبد امنیت غذایی را برای سه و نیم میلیون خانوار شامل ۱۱ میلیون نفر اجرا کرد.


سبد امنیت غذایی به مشمولان این طرح برای خانوار یک نفره ۳۰۰ هزار ریال، خانوار ۲ نفره ۵۰۰ هزار ریال و خانوار ۳ نفر به بالا به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تا سقف ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال است. میزان پرداختی این طرح به افراد مشمول موردی بهزیستی نیز به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار ریال و مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی بین ۳۰۰ تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال است.

مطالب مرتبط