Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان «اتا» و پنجاه سال مبارزه مسلحانه خشونت بار

پایان «اتا» و پنجاه سال مبارزه مسلحانه خشونت بار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ششم آوریل (هفدهم فروردین) اکثریت پارلمان منطقه خودمختار باسک در شمال اسپانیا، به خلع سلاح کامل گروه شبه نظامی اتا رای داد.

آگهی

ششم آوریل (هفدهم فروردین) اکثریت پارلمان منطقه خودمختار باسک در شمال اسپانیا، به خلع سلاح کامل گروه شبه نظامی اتا رای داد. پارلمان از اعضای گروه جدایی طلب اتا خواست خلع سلاح کامل، دائمی و بدون قید و شرط را در اسرع وقت عملی کنند. رای مخالف نه نماینده حزب حاکم باسک تاثیری در این اکثریت مسلط نداشت.

آلفونسو آلونزو، یکی از مسئولان «حزب مردم باسک» در پارلمان گفت: «پارلمان باسک باید از اتا بخواهد تا بطور کامل منحل شده و برای همیشه از زندگی ما ناپدید شود. باید بدانند چه رنجهایی به مردم تحمیل کردند. البته باید درخواست بخشودگی کرده و همچنین برای روشن شدن جرایم با مقامات همکاری کنند.»

سازمان «کشور باسک و آزادی» سال ۱۹۵۹ در مبارزه با دیکتاتوری فاشیستی ژنرال فرانکو در اسپانیا متولد شد. این سازمان چپگرا که با الهام از جنبشهای رهاییبخش دهه ۶۰ میلادی شکل گرفت بتدریج به یک گروه نظامی برای استقلال باسک تبدیل شد و عملیات مسلحانه آن به خشونت گرایید. پنجاه سال فعالیت اتا با چند صد کشته، دهها آدم ربایی و مصادره بانک و موسسات مالی همراه بوده است.

مرگ میگل آنخل بلانکو، یکی از اعضای جوان حزب محافظه کار شمال اسپانیا در ژوئن ۱۹۹۷، اعتراضات گسترده علیه این سازمان زیرزمینی را برانگیخت. ۲۴ مارس ۲۰۰۶ اتا آتش بس کامل اعلام کرد. ولی انفجار بمب در فرودگاه مادرید در دسامبر همانسال دو کشته به جا گذاشت، آتش بس را شکست و مذاکرات مقدماتی بین اتا و دولت سوسیالست خوزه لوییس رودریگز زاپاترو، نخست وزیر وقت اسپانیا را با شکست مواجه کرد. آقای زاپاترو در آن وقت گفت: «تمام گامها و اقدامات مقدماتی برای مذاکره و گفتگو معلق خواهند شد. از ابتدا گفته بودم دولت می داند که این فرایندی سخت، دشوار و حساس است. امروز روز بدی است.»

اکتبر۲۰۱۱، سازمان شبه نظامی اتا اعلام کرد برای همیشه و بدون قید و شرط به مبارزه مسلحانه پایان داده است و از دولتهای اسپانیا و فرانسه خواست برای خلع سلاح در ازای آزادی زندانیان اتا و بخشودگی عمومی وارد مذاکره شوند. پرونده ۲۲۴ پرونده عضو اتا اکنون در مرحله بررسی در دادگاه عالی اسپانیا است و نهادی برای نظارت بر خلع سلاح در مادرید تشکیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر سابق گروه اتا در فرانسه بازداشت شد

خلع سلاح گروه «اِتا» پس از چهار دهه

حمایت مردم باسک از خلع سلاح «اِتا»