روسیه: دلایل حمله موشکی آمریکا به سوریه ساختگی است

روسیه: دلایل حمله موشکی آمریکا به سوریه ساختگی است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه، روابط مسکو و واشنگتن را تحت الشعاع قرار داده است.

آگهی

حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه، روابط مسکو و واشنگتن را تحت الشعاع قرار داده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این حمله را که با دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا انجام شده «تجاوز به یک دولت رسمی» براساس یک «زمینه چینی قبلی» خوانده است.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه نیز در واکنش به این حمله گفت آمریکا یک اینچ تا درگیری با روسیه فاصله داشت.

آقای ترامپ در کنفرانسی خبری درباره این حمله گفت: «جلوگیری از گسترش و استفاده از سلاح های شیمیاییِ مرگبار در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است. هیچگونه بحثی درباره استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی و نقص تعهدات بین المللی اش تحت کنوانسیون سلاح های شیمیایی و نادیده گرفتن شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد.»

اتهامِ نقض تعهدات بین المللی البته از سوی همه طرف ها مطرح می شود. کرمیلن نیز حمله آمریکا را به حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ تشبیه کرده که برخلاف قوانین بین المللی صورت گرفت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانسی خبری در شهر تاشکن گفت: «البته که این حمله با دلایل کاملا ساختگی انجام شده است و من را به یاد وضعیت سال ۲۰۰۳ می اندازد، زمانی که ایالات متحده و بریتانیا، به همراه چند متحد خود بدون تأیید شورای امنیت و برخلاف قوانین بین المللی به عراق حمله کردند. اما حداقل در آن زمان تلاش کردند شواهدی نشان دهند. اما اینبار حتی زحمت ارائه شواهد را هم نکشیدند و تنها چندین عکس از کودکان نشان دادند و براساس این عکس ها گمانه زنی کردند.»

پنتاگون اعلام کرده است که پیش از حمله، روسیه را از انجام آن مطلع کرده است، با این وجود کرملین کلیه توافقات با واشنگتن بر سر سوریه را به حالت تعلیق درآورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان هفته بازارهای بورس اروپا با رشد اندک شاخص ها

واکنش مردم سوریه به حمله موشکی آمریکا

تحلیلگر سیاسی: حمله هوایی به سوریه امتیاز ترامپ در خانه است