کنترل مرزهای بیرونی شنگن مسافران این حوزه را به دردسر انداخت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کنترل مرزهای بیرونی شنگن مسافران این حوزه را به دردسر انداخت

کنترل و بازرسی نظام مندِ مرزهای شنگن که از جمعه هفتم آوریل به اجرا درآمد دردسرهای بسیاری برای مسافران این مناطق ایجاد کرده است.

مرز میان کرواسی و اسلوونی که یکی از محور های پر تردد منطقه بالکان در ایام تعطیلات به شمار می رود روز جمعه شاهد ترافیک بسیار سنگین بود. یکی از مسافرانی که زمان بسیار زیادی را در ازدحام خودروها سپری کرده می گوید: «اوضاع اسفباری است. من دو معلول در ماشینم دارم. آنها باید برای استحمام به مکان خاصی بروند و مجبورند از این منطقه عبور کنند.» راننده دیگری می گوید: یک ساعت و نیم در مرز کرواسی و به همین اندازه نیز در مرز اسلونی معطل شدیم. در مجموع سه ساعت از وقتمان اینجا گذشت در حالیکه دو کودک به همراه داشتیم.»

در فرودگاه بخارست مسافران برای عبور از مراحل چند لایه کنترل و بازرسی باید ساعتها در صف های طویل انتظار بکشند. الکساندرا پوپسکو، سخنگوی پلیس مرزی رومانی می گوید: «اگر مشاهده شود که اطلاعات مندرج در مدرک شناسایی فردی که قصد عبور از گذرگاه مرزی را دارد در بانک داده ها با علامت هشدار همراه شده، بلافاصله آن فرد به سمت دومین خط کنترل هدایت می شود تا شناسایی او توسط ماموران پلیس مرزی با بررسی جزئیات بیشتری صورت گیرد. با اینحال این فرایند خللی در روند سیال بودن آمد و شد مسافران ایجاد نخواهد کرد.»

پس از حمله سیزدهم نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، طرح بازرسی و کنترل نظام مند مرزهای شنگن، از سوی کمیسیون اروپا و با هدف جلوگیری از ورود افراد وابسته به گروه ها و شبکه های تروریستی پیشنهاد شده بود.