در متن دیدار حساس روسای جمهوری چین و آمریکا

در متن دیدار حساس روسای جمهوری چین و آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در اقامتگاه غیر رسمی خود در پالم بیچ، از شی جین پینگ از همتای چینی خود پذیرایی می کند.

آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در اقامتگاه غیر رسمی خود در پالم بیچ، از شی جین پینگ از همتای چینی خود پذیرایی می کند. در زمینی که برای آقای ترامپ خانه محسوب می شود دو رییس جمهوری، درهای مذاکره برای موضوعاتی با پیامدهای متفاوت و غیرقابل پیش بینی را باز می کنند.

دردسرهای کره شمالی و یا تهدید هسته ای این کشور با آزمایشهای مکرر اولین موضوع دستور جلسه است. دولت کره شمالی پس از آزمایشهای هسته ای ماه دسامبر، به تازگی موشک بالستیک دیگری را به هوا پرتاب کرده است. جامعه بین المللی با تهدید به تحریم های بیشتر با کره شمالی مقابله به مثل کرد. اما آقای ترامپ می خواهد چین از نفوذ خود بر رژیم کیم جونگ اون استفاده کند. رییس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت: «کره شمالی رفتار بدی دارد و سالها است که با آمریکا بازی می کند. چین در این زمینه کمکی نکرده است.»

دولت آمریکا انتظار دارد چین از تحریم های سازمان ملل متحد تبعیت کند. در مقابل چین استدلال می کند که تحریم ها کمر اقتصاد این کشور و توانایی مردم را در هم می شکند. چین وارد کننده نود درصد تولیدات کره شمالی است، اما می گوید واردات ذغال سنگ، مهمترین محل تامین منابع ارزی کره شمالی را متوقف کرده است.

در همین حال چین از سپر دفاعی ضد موشکی تاد در کره جنوبی ناخشنود است و آن را تهدیدی در پشت دروازه های خود تلقی می کند. آمریکا معتقد است این سامانه، سپری پیشگیرانه برای جلوگیری از حمله کره شمالی به همسایگانش است.

چین ادعای مالیکت بر تمامی دریای چین را دارد و سرگرم توسعه جزیره های آن است، بعضی از آنها بالقوه می توانند محل استقرار سامانه های نظامی باشند. این در حالی است که دولت جدید آمریکا هنوز در این زمنیه دیپلماسی روشنی اتخاذ نکرده است. دولت باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا، ناوهای جنگی برای رصد در منطقه مستقر کرد.

تجارت یکی از مشکلات آقای ترامپ است. او در مبارازات انتخاباتی اش سیاست ارزی چین برای ترغیب صادرات را محکوم و تهدید کرد در صورتی که آمریکا دسترسی متقابل به بازارهای چین پیدا نکند، چین با تعرفه های گمرکی بالا روبرو خواهد شد. او در توییت دیگر نوشته بود: «دیدار هفته آینده با چین، دیدار سختی خواهد بود زیرا نمی توانیم این کسری موازنه تجاری با چین را ادامه دهیم.»

با رقم ۳۴۷ میلیارد دلار، کسری موازنه تجاری آمریکا با چین مشکل بزرگی است. بانک مرکزی چین با صرف بیش از یک تریلیون دلار توانسته ارزش یوان را در دو سال گذشته حفظ کند. در مقابل چین انتظار دارد آمریکا سیاستهای مالیاتی بر ورود محصولات فناوری پیشرفته (های تک) را منعطفتر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اجبار مالک چینی به واگذاری تیک‌تاک را تصویب کرد