رضا (رابین) شاهینی شهروند ایرانی-آمریکایی به قید وثیقه آزاد شد

رضا (رابین) شاهینی شهروند ایرانی-آمریکایی به قید وثیقه آزاد شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غلام‌رضا (رابین) شاهینی، شهروند ایرانی-آمریکایی که در تیرماه سال ۱۳۹۵ در گرگان بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

آگهی

به گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران (هرانا) آقای شاهینی، ۴۸ ساله که ساکن شهر سن دیه‌گو آمریکا است تابستان سال گذشته برای دیدار با خانواده و به‌ویژه مادر خود به ایران سفر کرد. ماموران حفاظت و اطلاعات سپاه استان گلستان وی را در ۲۱ تیرماه بازداشت کردند. شعبه اول دادگاه انقلاب گرگان وی را به اتهام «همکاری با صدای امریکا بعنوان بخشی از بدنه‌ دولت متخاصم آمریکا و حضور در برنامه های مرتبط آن‌ها، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، عضویت در جمعیت یا شبیه جمعیت های مخالف نظام از جمله سلطنت طلب‌ها، اغوا و تحریک مردم به قصد برهم زدن امنیت کشور و توهین به امام خمینی به‌عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آیت الله خامنه‌ای» به ۱۸ سال زندان محکوم کرد. ۹ سال از این محکومیت با توجه به قوانین کیفری ایران قابلیت اجرایی دارد.

آقای شاهینی – که گزارش می‌شود مبتلا به بیماری آسم است- در اعتراض به این حکم، بیش از یک ماه اعتصاب غذا کرده بود.


غلام‌رضا (رابین) شاهینی از سال ۱۹۸۸ساکن آمریکا است و در رشته «امنیت بین‌المللی و حل منازعات» تحصیل کرده است. وی پیشتر در یک نامه سرگشاده، ضمن رد اتهامات و اصرار بر بیگناهی خود، اعلام کرده بود که سفرش در سال ۱۳۸۸ برای دیدار با خانواده با اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری همراه شده و وی «در تظاهرات مسالمت آمیز که بر طبق قانون اساسی حق شناخته شده برای شهروندان است»، شرکت کرده بود.

برخی منابع خبری دولتی و نیمه دولتی ایران با انتشار عکس‌هایی از وی با شخصیت‌هایی چون اکبر گنجی و رضا پهلوی، بازداشت و محکومیت غلام‌رضا (رابین) شاهینی را قانونی و توجیه‌پذیر دانسته بودند.


مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران، شماری از شهروندان دوتابعیتی را با اتهام‌های امنیتی بازداشت و دستگاه قضایی ایران، آن‌ها را به حبس‌های طولانی محکوم کرده است. سیامک و محمد باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی و نازنین زاغری رتکلیف، شهروندان ایرانی-بریتانیایی از جمله این افراد هستند.

منابع خبری اطلاعاتی درباره این‌که آیا پرونده آقای شاهینی در دست رسیدگی مجدد قرار دارد یا خیر، منتشر نکرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد

هشدار نیروهای دریایی غربی به کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز: از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید