حزب حاکم جمهوریخواه، پیروز انتخابات پارلمانی ارمنستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حزب حاکم جمهوریخواه، پیروز انتخابات پارلمانی ارمنستان

نتایج شمارش آرا در انتخابات پارلمانی ارمنستان حاکی از پیروزی حزب حاکم جمهوریخواه با ۴۹.۱۲ درصد آرا در مقابل ۲۷,۳۲ درصد آرای اتحاد مخالفان دولت است.

این اولین انتخابات پارلمانی این کشور پس از همه پرسی اصلاح قانون اساسی در سال ۲۰۱۵ و تبدیل شدن سیستم حکومتی ارمنستان به نظام پارلمانی است.

در قانون اساسی جدید، اختیارات نخست وزیر افزایش یافته است. مخالفان دولت معتقدند اصلاحات قانون اساسی بخشی از تلاش رئیس جمهور فعلی ارمنستان برای ماندن در قدرت بوده است.

اتحاد مخالفان پیش بینی می کنند که با کسب بیشترین کرسی پارلمان توسط حزب حاکم، سرژ سَرکیسیان رئیس جمهوری فعلی با پایان دوره ریاست جمهوری اش در پایان سال ۲۰۱۸، بعنوان نخست وزیر دولت آینده انتخاب شود. هرچند در صورت عدم کسب کرسی های لازم، حزب جمهوریخواه مجبور به ائتلاف با احزاب دیگر حاضر در پارلمان خواهد شد.

پیروزی حزب جمهوریخواه در حالی است که نظرسنجی های پیش از انتخابات نشان از رقابت فشرده حزب حاکم با اتحاد مخالفان دولت به رهبری گاگیک ساروکیان داشت.

آقای ساروکیان بنیانگذار حزب ارمنستان شکوفا از تجار ثروتمند و فعال در زمینه ورزش این کشور است که در کارزار تبلیغاتی برای این انتخابات، کاهش بهای انرژی و افزایش مستمری کارکنان دولت و بازنشستگان را وعده داده بود.

حزب ملی گرای فدراسیون انقلابی ارمنی «داشناکسوتیون» نیز در ای انتخابات موفق به کسب بیش از هفت درصد آرا در این انتخابات شده است.