ترزا می: بدون رضایت ساکنان جبل الطارق از حق حاکمیت خود صرف نظر نمی کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترزا می: بدون رضایت ساکنان جبل الطارق از حق حاکمیت خود صرف نظر نمی کنیم

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد کشورش بدون موافقت ساکنان جبل الطارق از حق حاکمیت خود بر این منطقه صرف نظر نخواهد کرد.

براساس دستورالعمل مذاکرات اتحادیه اروپا با بریتانیا در مورد آینده مناسبات بین دو طرف، توافق نهایی بروکسل با لندن بدون موافقت اسپانیا شامل منطقه جبل الطارق نخواهد شد.

به دنبال ارائه درخواست بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا بحث در این کشور پیرامون سرنوشت منطقه جبل الطارق بالا گرفته است.

مایکل هاوارد، رهبر پیشین حزب محافظه کار بریتانیا روز یکشنبه در سخنانی جنجالی با اشاره به جنگ فالکلند در سال ۱۹۸۲ میلادی در مورد سرنوشت منطقه جبل الطارق اظهار داشت: «سی و پنج سال پیش در چنین هفته ای زن دیگری که در آن زمان نخست وزیر بریتانیا بود نیروی ویژه را به آن سوی دنیا فرستاد تا از آزادی گروه کوچکی از بریتانیایی ها در مقابل یک کشور اسپانیایی زبان دیگر دفاع کند. اطمینان دارم که نخست وزیر فعلی نیز عزم مشابهی از خود در دفاع از مردم جبل الطارق نشان خواهد داد.»

ساکنان جبل الطارق که منطقه ای حدودا هفت کیلومتر مربعی در جنوب کشور اسپانیا است، در سال ۲۰۰۲ در یک همه پرسی با حاکمیت مشترک اسپانیا و بریتانیا بر این منطقه مخالفت کردند و به این ترتیب این منطقه همچنان تحت حاکمیت بریتانیا اداره می شود.