شبکه گسترده جاسوسی ترکیه از مخالفان اردوغان در چهار قاره جهان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شبکه گسترده جاسوسی ترکیه از مخالفان اردوغان در چهار قاره جهان

بر اساس اسناد منتشر شده از سوی یک قانونگذار اتریشی، سفارتخانه های ترکیه در چهار قاره از جمله اروپا شبکه جاسوسی گسترده ای برای جمع آوری اطلاعات از مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه راه اندازی کرده اند.

ترکیه می گوید این ادعاها تماما نادرست است.

آلمان، اتریش و سوئیس تحقیقاتی را درباره اینکه آیا ترکیه در حال انجام جاسوسی در خاکشان می باشد، آغاز کرده اند. آلمان ترکیه را متهم کرده است که از حامیان فتح الله گولن منتقد سرشناس اردوغان درخاک آلمان جاسوسی می کند.

همچنین به ادعای مجله صدای اروپا، نام یک قانونگذار آلمانی در لیست جاسوسی ترکیه از حامیان جنبش گولن قرار دارد.

پیتر پیلز، نماینده پارلمان اتریش از حزب سبزها می گوید: «شگفت زده شدیم وقتی فهمیدیم ترکیه اردوغان یک شبکه جاسوسی فوق العاده در هم تنیده از ژاپن تا هلند و از کنیا تا بریتانیا ساخته است. در هر کشوری آنها یک شبکه بزرگ جاسوسی متشکل از انجمن ها، باشگاهها و مساجد ایجاد کرده اند که از طریق سفارت، وابسته مذهبی وافسر اطلاعاتی محلی به جاسوسی شبانه روزی از منتقدان اردوغان مشغولند.»

اتریش به آنکارا درباره بازداشت اتریشی هایی که اصالت ترکیه ای دارند در هنگام ورود به ترکیه هشدار داده است.

تنش در حالی بین ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر جاسوسی از مخالفان اردوغان در خارج از کشور بالا گرفته است که آنکارا تلاش می کند حمایت تورک های مقیم خارج از کشور را برای دادن رای «آری» به همه پرسی ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) جلب کند.