«پرونده سینا دهقان در مرحله اعاده دادرسی قرار دارد»

«پرونده سینا دهقان در مرحله اعاده دادرسی قرار دارد»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مادر و وکیل سینا دهقان، نوجوان ایرانی که به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر اسلام) به اعدام محکوم شده، اعلام کردند که پرونده وی در مرحله اعاده دادرسی قرار دارد.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، مهدی شکیبا، وکیل مدافع آقای دهقان به این نهاد گفته است که اصول آیین دادرسی در پرونده موکلش رعایت شده و در حال حاضر فرآیند اعاده دادرسی در حال انجام است. وی نسبت به سرانجام این پرونده «ابراز امیدواری» کرده است.

مادر سینا دهقان نیز با انتشار یک فایل ویدئویی در اینترنت عدم برخورداری فرزندش از حق انتخاب وکیل را رد کرد و گفت: «سينا از اول رسیدگی به پرونده وکیل داشته و در حال حاضر هم وکیل او که خودم برایش گرفتم آقای مهدی شکیبا است.» مادر این محکوم به اعدام هم با استناد به سخنان وکیل مدافع پسرش، نسبت به «ختم به خیر شدن» پرونده وی، ابراز امیدواری کرد.

با این حال این دو نفر درباره تایید حکم اعدام آقای دهقان در دیوان عالی کشور اظهار نظری نکرده و همچنین نگفته‌اند که کدام مرجع درخواست اعاده دادرسی را پذیرفته است.

شماری از کاربران فضای مجازی معتقدند که اظهارات مادر و وکیل سینا دهقان تحت فشار نهادهای امنیتی بیان شده است.

توضيحات “مادر #سينا_دهقان “ در مورد پرونده پسرش pic.twitter.com/bBl7IjTDU2

— faren (@farentaghizadeh) March 28, 2017

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، روز سوم فروردین ماه به نقل از«یک منبع مطلع» اعلام کرده بود که دیوان عالی کشور اوایل بهمن ماه سال گذشته با قبول رای دادگاه بدوی، حکم اعدام سینا دهقان را «عینا» تائید کرده است.

بر اساس آن گزارش، سینا دهقان «در هیچ یک از مراحل قضائی «دسترسی به وکیل انتخابی» نداشته و برای وی از طرف دادگاه، «وکیل تسخیری» انتخاب شده است. «منبع مطلع» کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته بود که نیروهای امنیتی و قضایی «نسبت به عواقب منفی اطلاع‌رسانی به خانواده سینا دهقانی هشدار داده‌اند و با قول آزادی آنها را به سکوت وادار کرده‌اند.»

سینا دهقان، که اکنون ۲۱ سال سن دارد، در مهرماه سال ۱۳۹۴ و در حالی‌که مشغول انجام دوره خدمت سربازی بود، به اتهام «نوشتن مطالب انتقادی و توهین به پیامبر اسلام در شبکه اجتماعی لاین» بازداشت شد. دادگاه کیفری اراک، با وجود توبه و ابراز ندامت متهم، وی را به اعدام محکوم کرد. طبق ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی ایران، «هرگاه متهم به سب، ادعا نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات و یا نقل قول از دیگری بوده است، سب‌النبی محسوب نمی‌شود.»

صدور حکم اعدام به اتهام «سب‌النبی» قبلا و دست‌کم در دو مورد در ایران سابقه داشته است. سهیل عربی که در سال ۱۳۹۲ بازداشت و به اتهام توهین به پیامبر به اعدام محکوم شده بود، شهریور ۱۳۹۴ به هفت سال و نیم زندان محکوم شد. همچنین روح‌الله توانا فرد دیگری که به اتهام «سب‌النبی» به اعدام محکوم شد و قوه قضائیه ایران درباره جزئیات پرونده او اطلاع‌رسانی نکرد. صدور این احکام، اعتراض سازمان عفو بین‌الملل را در پی داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر مراسم عزاداری سنتی ایرانیان در « تاسوعا و عاشورا» در نوشاباد

قوه قضائیه ایران دو نفر را به اتهام «قرآن‌سوزی» و «توهین به پیامبر اسلام» اعدام کرد

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد