Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حمایت والس از ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری؛ حزب سوسیالیست فرانسه دوپاره می شود؟

حمایت والس از ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری؛ حزب سوسیالیست فرانسه دوپاره می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مانوئل والس اعلام کرده که به جای بنوا هامون، هم حزبی سوسیالیست خود در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، از «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل و میانه رو حمایت خواهد کرد.

آگهی

مانوئل والس اعلام کرده که به جای بنوا هامون، هم حزبی سوسیالیست خود در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، از «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل و میانه رو حمایت خواهد کرد.

وی در یک برنامه تلویزیونی فرانسه گفته است که برای اینکه مارین لوپن در انتخابات ریاست جمهوری برنده نشود و به خاطر منافع جمهوری فرانسه به امانوئل ماکرون رای خواهم داد. وی افزوده است که مسئولیت این کار را هم می پذیرد. زیرا این مساله، یک مساله احساسی نیست، مسئله منطق است.

مانوئل والس، نخست وزیر سابق فرانسه، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ میلادی از سمت خود استعفا کرده بود. وی پیش تر در دور دوم انتخابات درون حزبی سوسیالیستها، شکستش از هم حزبی خود، بنوا امون را پذیرفته و گفته بود: «من به تعهدات خود پاینبندم. بنوا امون از این پس نامزد خانواده سیاسی ماست و ماموریت برقراری اجماع میان سوسیالیست ها از این به بعد بر عهده اوست.»

مانوئل والس اولین هم حزبی آمون نیست که از وی حمایت نمی کند. بر اساس آخرین نظرسنجی ها، بنوا امون که براساس نظرسنجی ها در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در جایگاه پنجم قرار دارد، با چالش بزرگی روبروست: وجود دو دستگی در حزب سوسیالیست فرانسه.

امون ۴۹ ساله از حمایت بی دریغ جناح چپِ حزب سوسیالیست برخوردار است. نجات ولو بالقاسم، وزیر آموزش فرانسه، آرنو مونتبورگ وزیر پیشین اقتصاد و کریستیان توبیرا، وزیر سابق دادگستری، به نامزد حزب وفادارند و از امون پشتیبانی می کنند، در حالیکه جناح راست حزب، عملا نامزد منتخب شهروندان سوسیالیست را رها کرده است.

باربارا پومپیلی، وزیر تنوع زیستی دولت فرانسوا اولاند، اولین نفری بود که به جای حمایت از امون، از ماکرون حمایت کرد. ژان ایو لو دریان، وزیر دفاع هم اعلام کرد که به نامزد رقیب رای خواهد داد. حمایت از نامزدی امانوئل مکرون، به اعضای دولت «سوسیالیست» فرانسه محدود نماند؛ برتران دلانو، شهردار سابق پاریس و ژرار کولومب، شهردار لیون پیشتر به نامزد جنبش نوظهور «در حرکت» امانوئل مکرون پیوسته بودند.

بنوا امون پیشتر گفته بود که نگرانی اش متحد کردن حزب است. وی گفته بود انتظار این اندازه خیانت به تاریخ و به ارزشهای جناح چپ را نداشته است.

ژان کریستف کامبادلیس، دبیر اول حزب سوسیالیست می گوید: «وقتی که ما در انتخابات ریاست جمهوری نامزدی معرفی می کنیم همه نمایندگان باید از این نامزد حمایت کنند. من همیشه مقررات و قانون را محترم می شمارم.»

اساسنامه حزب سوسیالیست فرانسه کاملا روشن است. الزام وفاداری به نامزد حزب یکی از مواد آن است و در مقررات مربوط به اعضای حزب در این باره هیچ ابهامی ندارد: «نمایندگان تعهد می کنند که فقط از نامزدهایی برای پست های انتخابی حمایت کنند که حزب سوسیالیست معرفی یا حمایت می کند.»

بندی وجود دارد که تکلیف والس را مشخص کرده است: «نامزدان نمایندگی باید علنا از نامزد حزب حمایت کنند و در مبارزات انتخاباتی او سهم داشته باشند.»

آقای والس در انتخابات مقدماتی درون حزبی سوسیالیست ها با اختلاف زیاد به امون باخته بود، اما اکنون به نظر می رسد که وی بیرون از حزب به دنبال پایه قدرت برای خود بگردد. همین شاید راهی باشد که وی از مسیری دیگر و جدای از حزب سوسیالیست جایی برای خود در دولت بعدی حفظ کند. اگر ماکرون برنده شود او می تواند در دولت «میانه روی» جدید پستی داشته باشد.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۳۹۶) برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات فرانسه؛ والس با رها کردن هم حزبی سوسیالیست به امانوئل ماکرون پیوست

تشدید بحران در حزب سوسیالیست فرانسه

انتخابات فرانسه؛ بنوآ امون به مانوئل والس تاخت