روحانی در مسکو: روابط ایران و روسیه رو به سمت روابط راهبردی دارد

روحانی در مسکو: روابط ایران و روسیه رو به سمت روابط راهبردی دارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه (۲۸ مارس، ۸ فروردین) در دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در مسکو روابط دو جانبه دو کشور را در حال حرکت به سمت روابط راهبردی توصیف…

آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه (۲۸ مارس، ۸ فروردین) در دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در مسکو روابط دو جانبه دو کشور را در حال حرکت به سمت روابط راهبردی توصیف کرد.

در این دیدار هیات های بلندپایۀ ایران و روسیه اسناد مختلفی از جمله در زمینه های سیاسی و اقتصادی را امضاء کردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پایان این نشست گفت:«شرکت های بزرگ روسی توافقنامه های مهمی را در خصوص توسعه میادین نفت و گاز ایران کسب کرده اند. دو کشور ما در چارچوب کشورهای صادرکننده گاز همکاری می کنند و ما در تلاش و هماهنگی با هم به بازار نفت جهان ثبات خواهیم داد.»

ولادیمیر پوتین همچنین ایران را «همسایه ای خوب، شریکی قابل اعتماد و باثبات» برای روسیه خواند.

حسن روحانی اما در خصوص روابط دو کشور ایران و روسیه گفت: «تصمیماتی که در ماه های گذشته و همچنین امروز اتخاذ کردیم نشان آن است که ما در روابط اقتصادی و فرهنگی و علمی در مسیر توسعۀ همه جانبه روابط دو کشور به سمت یک روابط راهبردی در حال حرکت هستیم.»

در دیدار مقامات دو کشور ایران و روسیه بر سر بحران یمن و سوریه نیز گفتگو شد اما جزئیات آن به جز اعلام حمایت از ادامه مذاکرات در قزاقستان بین طرفین درگیر در سوریه با هدف پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور، اعلام نشد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم که آقای روحانی را در سفر روسیه همراهی می کند در مسکو گفت که روسیه در ایران پایگاه نظامی ندارد اما می تواند به طور «موردی» از پایگاههای نظامی ایران در حمله علیه گروه های «تروریستی» استفاده کند.

حسن روحانی که به دعوت همتای روس خود به روسیه سفر کرده بود در مسکو و در بنای یادبود سرباز گمنام در نزدیکی کاخ کرملین حاضر شد و ادای احترام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنان حاشیه‌ای پوتین در ترسیم ۶ سال آینده روسیه: به مبارزه ادامه دهید و الکل را ترک کنید

آخرین وضعیت روسیه از زبان پوتین؛ «اعزام نیروهای غربی به اوکراین خطر جنگ جهانی هسته‌ای را در بر دارد»

مرگ ناوالنی در حبس؛ در زندان‌های روسیه چه می‌گذرد؟