وزیر راه ایران: ۴۹۰ هزار خانه خالی در تهران داریم که برای سوداگری ساخته شده

وزیر راه ایران: ۴۹۰ هزار خانه خالی در تهران داریم که برای سوداگری ساخته شده
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر راه و شهرسازی ایران در سخنانی با ارائه آمار خانه‌های خالی در سطح کشور گفت که «آمار ساخت و سازها، خانه‌های خالی و مساله بدمسکنی نشان می‌دهد مشکلات جدی در انضباط شهری وجود دارد.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی روز دوشنبه هفتم فروردین در نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس ایران گفت: «بر اساس آمار ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد مسکونی خالی در کشور داریم و در تهران ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. در حالی‌که در آمار سال ۱۳۹۰، این میزان ۳۲۷ هزار واحد مسکونی بوده است.»

وی با اعلام اینکه «خانه‌های خالی بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته می‌شوند» افزود: «بر اساس آمار در سال‌های ۸۵، ۹۰ و ۹۵ به ترتیب ۶۳۰ هزار، یک میلیون و ۶۶۰ هزار و ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد خالی در کشور گزارش شده است.»

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه «این ارقام واقعا عجیب است» افزود: اگر هر واحد مسکونی را ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم مفهومش این است که ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه با بهره‌وری صفر وجود دارد.

آقای آخوندی در پایان گفت: «واقعیت این است که روند موجود، روند سختی است و ادامه این وضعیت به صلاح نیست و از کمیسیون عمران مجلس می خواهیم به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.»

رکود در بخش مسکن

بخش دیگری از سخنان وزیر راه ایران در نشست با کمیسیون عمران مجلس در ارتباط با مساله رکود در مسکن بود. وی گفت: «روزانه بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ نفر در بانک مسکن پس انداز دارند که امیدواریم سال ۱۳۹۶ از رکود در بخش مسکن خارج شویم و متقاضی واقعی مسکن و نه دلال، تاجر و سوداگر داشته باشیم.»

وزیر راه و شهرسازی افزود: «در حوزه مسکن عمده توجه ما به مسکن مهر بود که مراحل پایانی را طی می‌کند و واگذاری‌های آن در حال انجام است. بحث تسهیلات و توانمندکردن افراد را نیز در دستور کار داشتیم.»

حوزه مسکن در ایران سال‌هاست که در رکود است و بسیاری از صاحب‌نظران عامل این رکود را «سرمایه‌گذاری‌های کم‌سابقه در پروژه مسکن مهر در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۲» می‌دانند و می‌گویند که این سرمایه‌گذاری‌ها منجر به «انباشت منابع مالی در مجتمع‌های دور افتاده‌ای است که خریدار چندانی ندارند.» عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران در سال ۱۳۹۳ گفته بود که دست‌کم پنج دولت آینده گرفتار موضوعات مربوط به طرح مسکن مهر خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نماینده فومن در مجلس نیز در آبان‌ماه ۱۳۹۵ گفته بود که بر اساس گزارش‌های کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، حدود ۸۰ هزار واحد از مجموع دو میلیون واحد مسکن مهر در کل کشور آماده تحویل است اما متاسفانه این واحدها فاقد متقاضی هستند.

مسکن مهر طرحی بود در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیشین ایران، برای خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد که براساس آن، دولت با واگذاری زمین رایگان سعی داشت خانه سازی را تشویق کند. این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد. دولت برای تامین مالی این طرح که شامل ساخت دو میلیون واحد مسکن در سراسر کشور بود، از بانک مرکزی قرض کرد که منجر به رشد نقدینگی و افزایش تورم شد. خانه‌های ساخته شده در این طرح عموما در حاشیه شهرها قرار دارند و در ابتدا فکری برای امکانات گوناگون نظیر آب و برق و گاز و تلفن آنها نشده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند