روحانی هنگام عزیمت به مسکو: روابط ایران و روسیه به نفع منطقه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
روحانی هنگام عزیمت به مسکو: روابط ایران و روسیه به نفع منطقه است

رئیس جمهور ایران برای دیداری رسمی و به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بعد از ظهر دوشنبه هفتم فروردین ماه تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران حسن روحانی در این سفر با همتای روس خود و مقامات بلند پایه این کشور در خصوص موضوعات دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی مذاکره خواهد داشت و اسناد و موافقتنامه‌های همکاری نیز در حوزه‌های حقوقی و قضایی، راه و شهرسازی، فناوری و ارتباطات، نیرو و انرژی، استاندارد و ورزش بین مقامات دو کشور به امضاء خواهد رسید.

براساس این گزارش آقای روحانی روز سه‌شنبه، هشتم فروردین ماه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کاخ کرملین دیدار خواهد کرد.

آقای روحانی پیش از عزیمت به روسیه در سخنانی گفت گسترش روابط دو جانبه میان تهران و مسکو «به نفع مردم دو کشور و منطقه» است. به گزارش ایرنا آقای روحانی افزود: روابط ایران و روسیه علیه هیچ کشور ثالثی نبوده و نخواهد بود.

رئیس جمهور ایران با بیان اینکه در مسائل منطقه‌ای در سال‌های اخیر دارای روابط نزدیک با روسیه هستیم، افزود: «دو کشور به مساله تروریسم نگاه مشترکی دارند و هر دو کشور برای ثبات منطقه نگاه مشابه داریم.» روحانی درباره مبادلات تجاری دو کشور گفت: «حجم تجارت [ایران و روسیه] در یک سال اخیر نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته که به معنای آن است که دو کشور در مسیر پیشرفت حرکت می‌کنند.»

اگرچه حسن روحانی سال گذشته برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای به شهر اوفا در روسیه سفر کرده بود، اما سفر کنونی، نخستین سفر رسمی وی به روسیه در طول دوران ریاست جمهوری‌اش خواهد بود. روحانی و ولادیمیر پوتین تاکنون ۹ بار با یکدیگر دیدار و مذاکره کرده‌اند.