ثبت نام بیش از ۲۰۰ هزار نفر در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران

ثبت نام بیش از ۲۰۰ هزار نفر در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز یکشنبه ۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶، آخرین مهلت برای ثبت نام نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران است و به گفته وزیر کشور تا نیمروز یکشنبه بیش از ۲۰۰ هزار نفر به عنوان نامزد ثبت نام کرده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، بامداد یکشنبه با حضور در فرمانداری تهران گفت که تا ساعت ۱۱ امروز یکشنبه، در کل کشور ۲۰۰ هزار و ۵۳۵ نفر در انتخابات شوراها ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۳۸ هزار و ۹۶۰ نفر در حوزه شهری و ۱۶۱ هزار و ۵۷۵ نفر در حوزه روستایی بوده اند. او اضافه کرد که داوطلبان حداکثر تا ساعت ۲۲ امروز با حضور در فرمانداری‌ها و بخشداری‌های حوزه های انتخابیه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

در ایران بیش از ۳۵ هزار شورای شهر و روستا وجود دارد و امسال که دوره پنجم انتخابات شوراها برگزار می شود، قرار است ۱۱۰ هزار نفر عضو این شوراها شوند. بزرگترین شورای شهر در ایران شورای شهر تهران است که در دوره گذشته (چهارم) دارای ۳۱ عضو بود که به موجب قانون جدید این تعداد در دوره پنجم به ۲۱ نفر محدود خواهد شد.

رقابت در انتخابات شوراها در ایران ترکیبی از رقابت‌های سیاسی متاثر از رقابت‌های کلان ملی و رقابت بر سر پرداختن به مسائل محلی و منطقه ای است. به ویژه به نظر می رسد شوراهای شهرها در هر دوره از انتخابات رنگ سیاسی بیشتری گرقته و در شرایط فقدان آزادی احزاب غیر حکومتی، رقابت جناح های سیاسی اصلی کشور برای حضور در شوراها شدیدتر شده است.

مسئله فساد و سوء استفاده مالی همواره یکی از مهمترین مسائل مطرح در شورای شهرهای کلان به ویژه در شورای شهر تهران بوده و این معضل در دوره چهارم شورای شهر تهران با افشای آنچه «واگذاری املاک نجومی» نام گرفت به یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های فساد مالی در کشور تبدیل شد. با اینحال پیگیری مسئله هنوز به جایی نرسیده و نه شورای شهر و نه مجلس شورا موفق به تحقیق و تفحص در این زمینه نشده اند.

در پنجمین دوره انتخابات شوراها علاوه بر فعالان مدنی و برخی چهره های فرهنگی و ورزشی کشور، چهره های شناخته شده عرصه سیاست به ویژه نمایندگان دوره های سابق مجلس و استانداران دولت های قبلی به چشم می خورند.

از ویژگی‌های دیگر این دور از انتخابات شوراها، افزایش چشمگیر داوطلبان نامزدی و حضور نسبتا گسترده تر زنان در میان داوطلبان نسبت به دوره های قبل است. علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور از افزایش سه برابری ثبت نام کنندگان نسبت به دوره چهارم سخن گفته است.

پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا روز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند