بازداشت صدها تن از معترضان توسط پلیس بلاروس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازداشت صدها تن از معترضان توسط پلیس بلاروس

تظاهرات گسترده مخالفان دولت در شهر مینسک، پایتخت بلاروس با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

پلیس صدها تن از معترضانی را که در این تظاهرات حضور داشتند، بازداشت کرد. به گزارش گروه های حقوق بشری برخی از افراد بازداشت شده، میانسال بوده اند. ساعاتی پیش از آغاز راهپیمایی همچنین نیروهای یگان ویژه پلیس با حمله به دفتر یک گروه حقوق بشری تعدادی را بازداشت کردند.

اعتراض ها در بلاروس از حدود دو ماه پیش و در مخالفت با مقررات جدید مالیاتی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که از سال ۱۹۹۴ میلادی تاکنون در قدرت است، آغاز شده است. هزاران نفر از مردم بلاروس در این مدت با برپایی تظاهراتهای گسترده علیه قانونی که “مقابله با انگل” نامیده اند، اعتراض کردند.

این قانون از سوی دولت و به گفته آنها با هدف اعمال فشار بر شهروندانی است که با وجود برخورداری از شرایط سنی و جسمی لازم، حاضر به انجام کار نیستند.

بر اساس این قانون که در سال ۲۰۱۵ میلادی به تصویب رسید، افرادی که کمتر از ۱۸۳ روز در سال کار می کنند باید ۲۵۰ دلار برای جبران مالیات از دست رفته به دولت خسارت بپردازند.

افرادی که با عنوان بیکار نام آنها ثبت شده از پرداخت این مبلغ معاف هستند اما افرادی که به عنوان روز مزد، زن خانه دار و یا افرادی که خارج از این کشور کار می کنند باید این مبلغ سالانه را بپردازند.

دولت بلاروس می گوید، این اقدام را برای بازگرداندن افراد توانمند به بازار کار به اجرا گذاشته است اما به گفته منتقدان اجرای چنین طرحی تا زمانی که تفکیک میان افراد جویای کار و آنهایی که از کار گریزانند صورت نگیرد، ممکن نیست.