Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برخی منابع غربی و محلی: ایران سلاح‌های بیشتری به یمن می‌فرستد

برخی منابع غربی و محلی: ایران سلاح‌های بیشتری به یمن می‌فرستد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران در حال ارسال جنگ‌افزارهای پیشرفته و مستشاران نظامی به یمن برای کمک به شورشیان شیعه حوثی است.

رویترز با نقل این خبر از «منابع محلی و غربی» نوشت که نتیجه جنگ یمن به تغییر موازنه قوا در خاورمیانه خواهد انجامید. این خبرگزاری همچنین به نقل از «منابع آگاه نظامی» که نام آنها را فاش نساخته می‌نویسد در ماه‌های اخیر ایران از طریق ارسال سلاح و پشتیبانی‌های دیگر، در حال گسترش نقش خود در جنگ یمن است. این در واقع همان سیاستی است که ایران تاکنون در جنگ سوریه در حمایت از متحد دیگر خود یعنی حزب الله لبنان داشته است.

عربستان سعودی، رقیب ایران در منطقه، رهبری ائتلاف سنی‌هایی را دارد که در یمن علیه شیعیان حوثی در حال نبرد هستند و در واقع درگیر همان جنگ نیابتی با ایران است که هم اکنون در سوریه نیز جریان دارد.

یک مسئول نظامی به رویترز گفته است که حدود یک ماه پیش سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در جمع فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران در تهران از لزوم تقویت حوثی‌ها سخن گفته بود.

ایران اتهام عربستان سعودی مبنی بر کمک مالی و نظامی به حوثی‌ها را رد کرده و آن را ناشی از وجود بحران عمیق در حکومت ریاض می‌داند.

رویترز همچنین از قول برخی منابع می‌نویسد ایران با ارسال محموله‌های دریایی به یمن به طور مستقیم یا از طریق سومالی، تلاش نیروهای ائتلاف برای ممانعت از این کمک‌ها را بی اثر کرده است. محموله‌های ایران پس از آن که با کشتی به منطقه می‌رسند در قایق‌های کوچک ماهیگیری بارگیری می‌شوند. شناسایی این قایق‌ها کار آسانی نیست زیرا روزانه قایق‌های ماهیگیری بسیاری در این آبها مشغول تردد هستند.


قایق گشتی عربستان سعودی

رویترز از قول منابع دیگری که هویت آنها را فاش نکرده می‌نویسد سلاح‌های پیشرفته و نیز پهپادها و قایق‌های انفجاری کنترل از راه دور که حوثی‌ها این روزها در نبرد با نیروهای ائتلاف به کار می‌گیرند احتمالا از ایران فرستاده شده‌اند.

رویترز می‌نویسد ایران علاوه بر ارسال جنگ افزار، کارشناسان با تجربه افغان و عرب را نیز برای آموزش شبه نظامیان حوثی به یمن می‌فرستد. تعدادی از این افراد نظامیان افغان هستند که تجربه جنگ در سوریه را دارند.

جنگ داخلی یمن که از دو سال پیش آغاز شده، تاکنون بیش از ده هزار کشته بر جای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی