ترکیه: احتمال برپایی گردهمایی جدید موافقان اصلاح قانون اساسی در آلمان وجود دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه: احتمال برپایی گردهمایی جدید موافقان اصلاح قانون اساسی در آلمان وجود دارد

سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از احتمال برپایی گردهمایی جدید موافقان اصلاح قانون اساسی این کشور در آلمان پیش از همه پرسی روز ۱۶ آوریل خبر داد.

برگزاری گردهمایی جدید کارزار رای «آری» در آلمان می تواند به افزایش تنش بین آنکارا و برلین بینجامد. آلمان و هلند هفته گذشته از حضور وزیران دولت ترکیه در گردهمایی های مشابه جلوگیری کرده بودند.

آنکارا روز گذشته به تندی از مقامات آلمان بابت موافقت با برگزاری تظاهرات کردهای ترکیه در فرانکفورت انتقاد کرده بود. حدود ۳۰ هزار نفر از کردهای ترکیه روز شنبه در آستانه نوروز در حالی که تصاویری از عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) در دست داشتند علیه رجب طیب اردوغان و همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه تظاهرات کردند.

رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه با انتقاد از «بی عدالتی» در اروپا خطاب به شهروندان کشورش در اروپا اظهار داشته بود: «به شهروندان، خواهران و برادرانم در اروپا می خواهم بگویم جایی که شما در آن زندگی و کار می کنید اکنون خانه جدید شما است. با شور و شوق در خانه جدید بمانید، کسب و کار جدید ایجاد کنید. فرزندانتان را به بهترین مدارس بفرستید و در بهترین محله ها زندگی کنید. بهترین خودروها را سوار شوید. در بهترین خانه ها زندگی کنید. به جای سه فرزند صاحب پنج فرزند شوید.»