دادگاه، دولت وقت ژاپن را در فاجعه اتمی فوکوشیما مسئول دانست

دادگاه، دولت وقت ژاپن را در فاجعه اتمی فوکوشیما مسئول دانست
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاهی در توکیو روز جمعه در رسیدگی به پروندۀ شکایت شهروندان متضرر، شرکت برق توکیو (تپکو) و دولت وقت ژاپن را در فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما و در مواجه با بحران پس از آن سهل انگار و مسئول…

آگهی

دادگاهی در توکیو روز جمعه در رسیدگی به پروندۀ شکایت شهروندان متضرر، شرکت برق توکیو (تپکو) و دولت وقت ژاپن را در فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما و در مواجه با بحران پس از آن سهل انگار و مسئول دانست.

هرچند لبۀ تیز انتقاد با ۶ سالی که از دومین فاجعه بزرگ هسته ای جهان می گذرد متوجه تپکو، شرکت گرداننده نیروگاه فوکوشیما بوده است اما برای اولین بار است که دادگاهی در ژاپن دولت نائوتو کان، نخست وزیر وقت این کشور را به اتهام کوتاهی و سهل انگاری مقصر می خواند.

دولت فعلی ژاپن ماه دسامبر گذشته هزینه های لازم برای مواجه با پیامدهای ناشی از بحران هسته ای فوکوشیما را دو برابر کرد و از تپکو خواست تا بیش از پیش کار کند و به اصلاح امور بپردازد.

شش سال پیش (۲۰۱۱ میلادی) در بدترین فاجعه هسته ای جهان پس از چرنوبیل (۱۹۸۶)، زمین لرزۀ ۹ ریشتری و بدنبالش سونامی ویرانگر، سه راکتور نیروگاه فوکوشیما را تخریب کرد و باعث تشعشات هسته ای شد.

زمین لرزه و سونامی ویرانگرِ ماه مارس ۲۰۱۱ میلادی در خط ساحلی شمال شرقی ژاپن جان بیش از ۱۵ هزار نفر را ستاند و با تخریب نیروگاه فوکوشیما و تشعشات هسته ای ناشی از آن بسیاری را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می‌آورند

پیام نرگس محمدی بدنبال اعدام میلاد زهره‌وند: سازمان ملل برای توقف اعدام در ایران اقدام فوری کند

دادستانی اسپانیا برای دنی آلوز به دلیل «تجاوز جنسی» درخواست ۹ سال زندان کرد