نکته های خواندنی درباره جشن روز سنت پاتریک

نکته های خواندنی درباره جشن روز سنت پاتریک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز هفدهم ماه مارس مردم ایرلند و بسیاری دیگر از نقاط جهان از رم تا ریودوژانیرو و از لندن تا لاس وگاس بمناسب روز سنت پاتریک سبز پوش می شوند.

آگهی

روز هفدهم ماه مارس مردم ایرلند و بسیاری دیگر از نقاط جهان از رم تا ریودوژانیرو و از لندن تا لاس وگاس بمناسب روز سنت پاتریک سبز پوش می شوند. سنت روز سنت پاتریک حاوی واقعیت های گوناگونی است که در این گزارش مهمترین سنت های آن را معرفی کرده ایم.

جشن سنت پاتریک نه دیگر پاتریکی است و نه ایرلندی

نام اصلی او میوین سوکات بود. او در اواخر قرن چهارم میلادی از پدر و مادری رومی در بریتانیا بدنیا آمد. او توسط مهاجمان ایرلندی دزیده و بعنوان برده فروخته شد. او سپس از دست ربایندگانش گریخت و به بریتانیا برگشت و در صومعه ای پناه گرفت. سالها بعد کشیش شد و نام پاتریسیوز را برای خودش انتخاب کرد و به ایرلند بازگشت تا مردم را به مسیحیت دعوت کند. او مهمترین قدیس ایرلندی است و بر اساس افسانه ها داور و قاضی ایرلندی ها در روز قیامت خواهد بود.

رنگ مرتبط با سنت پاتریک سبز نبوده است

رنگ سنتی مرتبط با سنت پاتریک آبی بود، اگر دقیق تر گفته باشیم طیف خاصی از رنگ آبی به نام آبی سنت پاتریک. رنگ سبز از قرن هیجدهم میلادی باب شد وقتی رنگ سبز شبدری توسط جنبش استقلال ایرلند بکار گرفته شد، از این به بعد بود که بکار بردن رنگ سبز در نمادها و لباس های این روز به نمادی برای همدردی با جنبش استقلال ایرلند بکار گرفته شد.

بر اساس یک تخمین ۸۲.۱ درصد مشارکت کنندگان در روز سنت پاتریک تصمیم دارند که امسال لباس سبز بپوشند. رودخانه شیکاگو امسال به مدت پنج ساعت و با استفاده از ۴۵ پوند رنگ گرفته شده از سبزیجات به رنگ سبز در خواهد آمد.

چرا رنگ سبز شبدری به سنت پاتریک مرتبط شد؟

سنت پاتریک با استفاده از گیاهان سه برگ تلاش می کرد که مفهوم تثلیث (پدر، پسر و روح القدس) را به مردم آموزش دهد تا مردم بفهمند که چگونه این سه مفهوم می تواند در عین جدایی یکی باشند. در حال حاضر رنگ سبز شبدری به معنای شانس و خوشبختی بکار می رود بویژه اگر بتوانید شبدر چهار برگ پیدا کنید که شانس پیدا کردن آن یک در ده هزار نمونه است.

آیا سنت پاتریک مارها را از ایرلند بیرون کرد؟

شاید بطور استعاری این ایده صحیح باشد اما دانشمندان می گویند بعد از دوره یخبندان هیچ ماری در ایرلند وجود نداشته است.

چرا این مراسم هفدهم مارس برگزار می شود؟

سنت پاتریک در هفدهم مارس درگذشت. کلیسای کاتولیک روزی که قدیسی فوت می کند را روز مقدس نام می نهد زیرا معتقدند که در چنین روزی آنها وارد بهشت می شوند. این روز نه تنها در ایرلند بلکه در جزیره منونتسرات در کارائیب که توسط پناهندگان ایرلندی تاسیس شده تعطیل رسمی است. در ایرلند شمالی بانک ها تعطیل است. در استان نیوفاندلند کانادا نیز روز سنت پاتریک تعطیل رسمی است.

تا سال ۱۹۷۰ در روز سنت پاتریک بارها تعطیل نبود

قوانین ایرلند از ۱۹۰۳ تا ۱۹۷۰ روز سنت پاتریک را روز مراسم مذهبی برای کل کشور دانسته بود. بهمین دلیل تمام بارها ملزم بودند که در این روز تعطیل باشند. از زمانی که روز سنت پاتریک به یک روز تعطیل ملی تبدیل شد این قانون لغو شد و بارها برای برگزاری جشن این روز باز شدند. در حال حاضر فستیوال روز سنت پاتریک بخاطر تجاری شدن بیش از حد مورد انتقاد قرار می گیرد و گفته می شود این روز دیگر برای تجلیل از سنت پاتریک و میراث او نیست.

جشنی برای تمام ایرلندی های جهان

جشن سنت پاتریک در سراسر جهان با برگزاری رژه، جشنواره ها، موسیقی های محلی و رقص همراه است. نخستین جشن سنت پاتریک در آمریکا در سال ۱۷۳۷ در بوستون برگزار شد. نخستین رژه روز سنت پاتریک نه در ایرلند که در نیویورک و در دهه ۱۷۶۰ برگزار شد. کوتاه ترین رژه دنیا با ۹۸ فوت مسافت، رکوردی بود که در آرکانزاس آمریکا بر جای گذاشته شد.

حدود ۳۳.۳ میلیون آمریکایی (۱۰.۵ درصد کل جمعیت آمریکا) در سرشماری سال ۲۰۱۳ آمریکا اعلام کرده اند دارای نیاکان ایرلندی هستند. جمعیت ایرلند بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۳ میلادی ۴.۵۹ میلیون نفر برآورد شده است. یکی از بزرگترین علت های مهاجرت ایرلندی ها قحطی سیب زمینی در اواخر دهه ۱۸۴۰ بود که طی آن میلیون ها نفر کشور را ترک و به آمریکا مهاجرت کردند و این مهاجرت در کل قرن نوزدهم ادامه داشت.

۱۶ منطقه در ایالات متحده نام دوبلین را بر خود دارند.

روز سنت پاتریک نه تنها روی زمین که دو بار نیز در فضا جشن گرفته شد. در سال ۲۰۱۱ یک فضانورد آمریکایی-ایرلندی این روز را با اجرای قطعه ای با فلوتی یکصد ساله در ایستگاه فضایی بین المللی جشن گرفت. دو سال بعد کریس هادفیلد کانادایی با گرفتن عکسی از ایرلند از مدار زمین و همچنین انتشار تصاویر خود با لباس سبز در ایستگاه فضایی این روز را جشن گرفت.

دونالد ترامپ امسال چه هدیه ای در این روز دریافت می کند؟

هدیه مشابهی که او بعد از انتخاب شدن به ریاست جمهوری آمریکا هر ساله دریافت می کند: یک کاسه کریستالی پر از شبدر است. این هدیه بطور سنتی توسط رئیس جمهوری ایرلند به رهبر ایالات متحده آمریکا داده می شود.

سکسیم لپرکان

هیچ لپرکانی با جنسیت زن وجود ندارد. این موجودات خیالی در فولکور ایرلندی تنها مرد هستند. آنها نگهبان گلدان طلایی هستند که در انتهای رنگین کمان وجود دارد.

روزی برای رکورد گینس

رکورد گینس در روز سنت پاتریک دیدنی است. بطور متوسط ۵.۵ میلیون آبجوی نیم لیتری هر روز در سراسر جهان نوشیده می شود با این حال این رکورد در روز سنت پاتریک دو برابر می شود و تخمین زده می شود که امسال این رقم به حدود ۱۳ میلیون آبجوی نیم لیتری برسد که رکوردی جدید در گینس خواهد بود.

منابع: WalletHub

Catholic Online

آگهی

History.com

Wikipedia

mental_floss

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوان‌ترین نخست‌وزیر تاریخ ایرلند در راس ائتلاف حاکم قرار می‌گیرد

«زلزله سیاسی» چند روز پس از سفر به واشنگتن؛ نخست‌وزیر ایرلند از مقامش کنار رفت

رز داگدیل بمب‌ساز ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در سن ۸۳ سالگی در خانه سالمندان درگذشت