وضعیت هشدار آمیز گردشگری در ایران به دلیل گرانی

Access to the comments نظرها
نگارش از محمد جواد شفیعی
وضعیت هشدار آمیز گردشگری در ایران به دلیل گرانی

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا گفته است: «زنگ خطر گرانی سفر به ایران به صدا درآمده است.»

رحمانی موحد هشدار داده است که گردشگری ایران با خطر بزرگ گران شدن بسته های سفر به ایران روبروست و اگر این روند متوقف نشود ممکن است «موقعیت و جایگاه رقابت پذیری مان را از دست بدهیم.»

گرانی سفر به ایران نسبت به کشورهایی چون ترکیه می تواند به کاهش تعداد گردشگرانی که بطور فردی به ایران سفر می کنند بیانجامد.

در یک مورد یک گردشگر ایرلندی که بطور فردی به ایران سفر کرده به ما می گوید که برای اقامت یک شب در هتلی سه ستاره در تهران می بایست بیش از ۱۰۰ یورو بپردازد در صورتی که برای وضعیت مشابه در استانبول یا پاریس او حدود ۵۰ تا ۶۰ یورو پرداخته است.

تماس ما با برخی هتل ها در تهران برای رزرو یک اتاق یک نفره با این سوال مواجه شد که آیا اتاق را برای ایرانی می خواهید یا خارجی؟ یک هتل سه ستاره به ما گفت که برای یک شب اقامت، فرد ایرانی ۱۵۰ هزار تومان و گردشگر خارجی ۱۰۰ یورو باید بپردازد. وضعیتی که غیر قابل مقایسه با کشوری مانند ترکیه است و قیمت هتل ها ارتباط با ملیت افراد ندارد. مشکلی که می تواند بعنوان مانعی مهم در راه گسترش گردشگری در ایران شود.

از سوی دیگر خدماتی که این هتل ها در ایران به گردشگران ارائه می کنند پاسخگوی توقع گردشگران نیست. نتایج پژوهشی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران درباره کیفیت هتل های لوکس در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و یزد نشان می دهد که گردشگران خارجی از خدمات، نظافت، فضا، دکوراسیون نامناسب، نبود غذاهای بومی در منوی رستوران هتل، عدم تخصص کارکنان هتل و عدم تسلط آنها به زبان انگلیسی ناراضی اند.تفاوت بلیط های موزه ها برای خارجی ها و داخلی ها نیز از جمله مواردی است که کمتر در جای دیگری قابل مشاهده است. آنا لورو گردشگر پرتغالی ساکن سوئد که به مدت یک ماه به ایران سفر کرده به پایگاه خبری دنیای سفر گفته است: «یکی از مهمترین آنها، قیمت گذاری متفاوت برای ایرانیان و گردشگران خارجی در بازدید از سایت های گردشگری و موزه ها بود. در برخی از سایت ها و یا موزه ها، ورودیه برای ما 7 تا 15 برابر بیشتر بود. درست است که معمولا به سبب سیاست گذاری های دولت ها برای حمایت از اقتصاد محلی، تشویق مردم به بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی، این تفاوت در قیمت گذاری دیده می شود اما اختلاف پرداخت تا این حد از طرف گردشگران قابل قبول نیست و چون از نزدیک شاهد این تبعیض هستند، از آن ناراضی خواهند شد. مسلما، اگر تفاوت قیمتی تا این اندازه نبود از سایر سایت ها و موزه ها نیز بازدید می کردیم. من به شهرها و کشورهای بسیاری سفر کرده ام اما هرگز شاهد چنین تفاوت قیمتی نبوده ام. من در طول سفر خود با چند تن دیگر از گردشگران خارجی مواجه شدم و آنها نیز از این موضوع ناراحت بودند و مجبور بودند بین جاذبه هایی که علاقه مند به بازدید بودند دست به انتخاب زنند.»

با وجود همه تلاش هایی که برای معرفی گردشگری ایران به مخاطلبان خارجی از سوی ایرانیان ساکن خارج از کشور صورت می گرد از جمله سایت های گوناگونی که سعی دارند با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های ارتباطی دیدنی های ایران را به گردشگران خارجی معرفی و برنامه ریزی سفر را برای آنها آسانتر کنند، مشکلات ساختاری صنعت گردشگری در ایران و تعرفه های گرانی که برای گردشگران خارجی در نظر گرفته شده می تواند این تلاش ها را بی اثر سازد.

معاون سازمان گردشگری همچنین تایید کرده است که تورهای نوروزی داخل کشور برای ایرانیان گران است. او گفته است:«ارزان‌سازی کار سختی است، فقط کافی است روی خدمات نام “ارزان” گذاشته شود، آن وقت برای دریافت یارانه، توقع ایجاد می‌شود، بخش خصوصی که نمی‌تواند این سوبسید را بدهد تا خدماتش ارزان شود، این ما هستیم که باید اقدامی کنیم.»