Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قاضی هاوایی فرمان جدید دونالد ترامپ را به حالت تعلیق درآورد

قاضی هاوایی فرمان جدید دونالد ترامپ را به حالت تعلیق درآورد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دستور جدید صادر شده از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ممنوعیت ورود شهروندان شش کشور مسلمان از سوی قاضی فدرال هاوایی به حالت تعلیق درآمد.

آگهی

دستور جدید صادر شده از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ممنوعیت ورود شهروندان شش کشور مسلمان از سوی قاضی فدرال هاوایی به حالت تعلیق درآمد. به گفتۀ قاضی دریک واتسون، شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد این فرمان جدید با بخشی از قانون اساسی مبنی بر جلوگیری از تبعیض مذهبی مغایرت دارد.

داگ چین، دادستان کل هاوایی در بارۀ تعلیق این فرمان آنهم چند ساعت پیش از آغاز اجرای آن به خبرنگاران گفت : «این موضوع حساسی برای هاوایی است برای همین هم اقدام کرده ایم. اگر فرمانی صادر شود که ما را به نیم قرن عقب براند، آنهم به عصری که تبعیض علیه یک ملت یا یک مذهب وجود داشت، باید در مقابل آن فرمان بایستیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان یک سخنرانی در میان هواداران خود در نشوویل با «غلط» خواندن تصمیم این قاضی فدرال اعلام کرده است به دیوان عالی آمریکا شکایت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت : «این حکم ما را ضعیف نشان می دهد اما به حرف من اعتماد کنیم چون ما دیگر ضعیف نیستیم. به مرزهایمان نگاه کنید، ما به مبارزه علیه این تصمیم قاضی ادامه می دهیم و اگر لازم باشد به دیوان عالی کشور شکایت می کنیم.» فرمان قبلی دونالد ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان که در ماه ژانویه صادر شده بود نیز با فرمان قضات فدرال و شکایت چند ایالت کنار گذاشته شد. قرار بود این فرمان جدید که در آن نام عراق دیده نمی شود، از روز پنجشنبه به اجرا گذاشته شود.

در این فرمان جدید شهروندان کشورهایی مثل ایران، سومالی، سوریه و لیبی در مرحلۀ نخست بمدت ۹۰ روز از ورود به ایران ممنوع شده بودند. طبق این فرمان قرار بود آمریکا پذیرش پناهجویان را بمدت ۱۲۰ روز متوقف کند.

صدور این دستور جدید دونالد ترامپ همچون فرمان قبلی اعتراضات زیادی در سراسر آمریکا برانگیخته بود و مخالفان با عناوینی مانند «فاشیسم و نژادپرستانه» از این فرمان سخن می گفتند.

Hawaii judge halts Trump's new travel ban before it can go into effect: https://t.co/UCTOQ47SZopic.twitter.com/vW16r0xKF2

— Reuters Top News (@Reuters) 16 mars 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش دولت ترامپ با قضات دادگستری آمریکا در موضوع فرمان مهاجرتی دوم

پلیس آمریکا: توماس کروکس قبل از شلیک به ترامپ با گوشی خود «پورن» جستجو کرده بود

مقامات ارشد ایالات متحده: ایران در حال پیشبرد یک جنبه کلیدی ساخت بمب هسته‌ای است