کارنامه سیاسی مارک روته نخست وزیر و نامزد پیشتاز انتخابات هلند

کارنامه سیاسی مارک روته نخست وزیر و نامزد پیشتاز انتخابات هلند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در انتخابات سراسری هلند که پانزدهم مارس، بیست و پنجم اسفند برگزار می شود مارک روته، نخست وزیر فعلی کشور با اختلاف اندکی از نامزد حزب راست افراطی «آزادی» پیشتاز…

آگهی

در انتخابات سراسری هلند که پانزدهم مارس، بیست و پنجم اسفند برگزار می شود مارک روته، نخست وزیر فعلی کشور با اختلاف اندکی از نامزد حزب راست افراطی «آزادی» پیشتاز است. مارک روته، نامزد و رهبر حزب «آزادی و دموکراسی»(VVD) در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۰ هلند با ۳۱ نماینده، صاحب کسب اکثریت آرا در پارلمان۱۵۰ نفری کشور شد. مشکلات اقتصادی و تدابیر سخت گیرانه مالی برای کاهش بودجه و هزینه های عمومی از شعارهای برجسته این انتخابات بود. آقای روته پس از پیروزی به عنوان نخست وزیر، فرآیند مذاکره با احزاب مختلف برای تشکیل دولت ائتلافی را آغاز کرد. او گفت: «ما ائتلاف با احزاب و در واقع همه احزاب را رد نمی کنیم. در حالیکه بین حزب ما با حزب کارگر و یا حزب آزادی اختلافهای زیادی وجود دارد.»

تلاش برای ایجاد دولت ائتلافی با مشارکت لیبرالها، حزب سوسیالیت و دمکرات مسیحی (CDA) بی نتیجه ماند. گزینه ممکن، تشکیل دولت ائتلافی راست میانه با مشارکت احزاب لیبرال، دمکرات مسیحی و حمایت حزب راست افراطی آزادی (PVV) به رهبری خرت ویلدرز بود. پس از چهار ماه مذاکره سرانجام کابینه جدید با حضور ملکه هلند رسمیت پیدا کرد. این انتخاب گردشی سیاسی در ترکیب دولت و مجلس هلند بود که از سال ۱۹۱۸ در دست سوسیالیستها و یا دموکرات مسیحی ها بود.

با این حال پس از یک سال و نیم، اختلاف بر سر سیاستهای اقتصادی موجب خروج خیرت ویلدرز از ائتلاف شد. دولت سقوط کرد و با استعفای مارک روته، سپتامبر ۲۰۱۲ انتخابات سراسری زودهنگام برگزار شد. حزب مارک روته با اکثریت ضعیف و اختلاف کم با حزب کارگر برنده انتخابات شد. اما در فردای جشن پیروزی، آقای روته خود را برای وظیفه دشوار شروع مذاکره با حزب کارگر، دشمن دیرینه خود آماده می کرد. او در لاهه، پایتخت اداری کشور گفت: «مجلس نمایندگان تصمیم گرفت ملکه را از مراحل مقدماتی روند مذاکرات معاف کند. در نتیجه، پیشرفت کار مشکلتر می کند.»

یک ماه بعد، اکتبر ۲۰۱۲ سه حزب آزادی و دمکراسی، سوسیال دمکرات و کارگر با تشکیل دولت ائتلافی به نخست وزیری مارک روته توافق کردند. نخست وزیر ۵۰ ساله هلند از طرفداران اتحادیه اروپا است و آینده کشورش را بدون اتحادیه قابل تصور نمی بیند. او در مبارزات انتخاباتی ژانویه امسال گفت با حزب راست افراطی هلند ائتلاف نخواهد کرد، حزبی که بنا به نظر سنجیها، او را شانه به شانه دنبال می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر هلند: کشمکش کشورم با ترکیه ارتباطی با انتخابات پارلمانی ندارد

دو سوم اعضای ناتو موافق انتخاب مارک روته هلندی به عنوان دبیرکل جدید هستند

چرا سازمان اطلاعات هلند بعد از جنگ جهانی دوم از یهودیان جاسوسی می‌کرد؟